Radio Parlament
Section01

Niepełnosprawni w pełni praw wyborczych.

migracja
migrator migrator 27.05.2011

To historyczna chwila - mówi Sławomir Piechota po uchwaleniu przez Sejm ustawy o dostosowaniu wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ustawa jest niezgodna z konstytucją, dlatego głosowaliśmy przeciw - tłumaczy Marek Ast z PiS. Jan Filip Libicki z PJN uważa, że podczas prac nad tą ustawą nie wszyscy wznieśli się ponad partyjny interes.

Sejm uchwalił ustawę o dostosowaniu wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych.   Za uchwaleniem ustawy głosowali posłowie PO, PSL, SLD i PJN. Przeciw ustawie opowiedział się klub PiS.

O powodach takiej decyzji mówi Marek Ast z PiS :


Uchwalenie tej ustawy to historyczny moment. Przechodzimy od konstytucyjnych deklaracji, że wszyscy mają równe prawa, do jednoznacznych, twardych rozwiązań, które służą poszanowaniu tych praw - mówi Marek Piechota z PO, sprawozdawca ustawy.
Poseł w ostrych słowach krytykuje postawę Prawa i Sprawiedliwości:


Dajemy pewien jasny, czytelny sygnał, że zależy nam na tym, by osoby niepełnosprawne włączały się w życie obywatelskie. Przykro, że podczas prac nad tą ustawą nie wszyscy wznieśli się ponad partyjny interes – mówi Jan Filip Libicki z klubu PJN. Poseł porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego.
Z Markiem Astem z PiS, Sławomirem Piechotą z PO i Filipem Libickim z PJN rozmawiała Danuta Zaczek

Ustawa umożliwia niewidomym głosowanie przy pomocy nakładek na karty go głosowania z alfabetem Braille’a. Osoby niepełnosprawne dostały też prawo głosowania korespondencyjnego, zagwarantowane do tej pory w kodeksie wyborczym jedynie dla osób przebywających za granicą. Specjalnie dla osób niepełnosprawnych zmieniono przepisy ułatwiające głosowanie przez pełnomocnika. Dotychczasowe rozwiązania praktycznie uniemożliwiały skorzystanie z tej formy głosowania osobom niepełnosprawnym. Zwiększy się ilość lokali wyborczych przystosowanych do ich potrzeb. Ustawa zobowiązuje Państwową Komisję wyborczą do zamieszczenia na stronie internetowej informacji o uprawnieniach przysługujących wyborcom niepełnosprawnym. Na żądanie PKW będzie musiała przekazać taką informację zainteresowanej osobie w afabecie Braille’a.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Danuta Zaczek/Radio Parlament




Section02
Section03
Section04