Radio Parlament
Section01

Komu bardziej zależy na odwołaniu KRRiTV, PO czy PiS ?

migracja
migrator migrator 16.06.2011

Senat przy jednym głosie sprzeciwu i jednym wstrzymującym się odrzucił sprawozdanie KRRiTV za 2010 rok. Za nieprzyjęciem sprawozdania głosowało 88 senatorów PO oraz PiS.

Senat przy jednym głosie sprzeciwu i jednym wstrzymującym się odrzucił sprawozdanie KRRiTV za 2010 rok. Za nieprzyjęciem sprawozdania głosowało 88 senatorów PO oraz PiS. Głosowanie nie było niespodzianką. Wniosek zgłosiła na posiedzeniu senackiej Komisji Kultury Barbara Borys-Damięcka z klubu PO. Wczoraj, podczas debaty w senacie Wojciech Skurkiewicz z PiS powiedział, że jego klub wniosek poprze.

Niespodzianką jest wolta Prawa i Sprawiedliwości, które podczas posiedzenia senackiej komisji kultury głosowało przeciwko wnioskowi o odrzucenie sprawozdania, następnie zdecydowało się poprzeć  ten wniosek.  Również wypowiedzi senatorów PiS podczas senackiej debaty wskazywały na inne zachowanie PiS podczas głosowania. Senator Czesław Ryszka mówił: „Wygląda na to, że nawet ten korzystny układ, jaki istnieje w Krajowej Radzie i w mediach publicznych, jest niewygodny dla Platformy Obywatelskiej, ponieważ do zarządów publicznego radia i telewizji dopuszczono w większości dawnych ludzi lewicy. Zapewne dlatego Platforma chce – w imię jeszcze większego podporządkowania sobie Krajowej Rady – szantażować ją odrzuceniem sprawozdania przez prezydenta. To jest prawdziwy majstersztyk polityczny przed czekającą nas kampanią wyborczą: będziecie spolegliwi, to was ocalimy, a jeżeli nie, to się pożegnamy.”  Senator Piotr Andrzejewski: „Oceniam to sprawozdanie na piątkę. Oceniam tę Krajową Radę i zakres jej aktywności bardzo wysoko”. Senator Wojciech Skurkiewicz: „Jestem zaskoczony stanowiskiem moich kolegów z komisji kultury, którzy zgłosili wniosek o odrzucenie tego sprawozdania, bo to my jako opozycja powinniśmy takie wnioski składać, jednak tak się nie stało”

Senator Skurkiewicz z PiS w rozmowie z Radiem Parlament podkreślał, że KRRiTV powinna odzwierciedlać układ sił w parlamencie, a jego ugrupowanie nie ma przedstawiciela w Krajowej Radzie. Zaprzeczył jednocześnie, by  decyzja klubu o odrzuceniu sprawozdania Rady za 2010 rok podyktowana była chęcią wprowadzenia przy następnym rozdaniu przedstawiciela PiS do KRRiTV.

Wszystko wskazuje na to, że podobny przebieg będzie miało głosowanie sprawozdania KRRiTV w sejmie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że PiS również w sejmie poprze wniosek PO, by sprawozdanie odrzucić. Sejmowa komisja kultury już taki wniosek przegłosowała. Rozpatrzenie sprawozdania KRRiTV za 2010 rok znajduje się w porządku najbliższego posiedzenia sejmu, zwołanego na dni 29, 30 czerwca i 1 lipca.

Pytanie, co zrobi prezydent?

Nieprzyjęcie sprawozdania przez Sejm, Senat i Prezydenta skutkuje wygaśnięciem kadencji Krajowej Rady i rozpoczęciem od nowa procedury powołania jej członków. Tak stało się w ubiegłym roku. Kadencja KRRiTV wygasła w połowie czerwca 2010 r., kiedy to pełniący obowiązki głowy państwa Bronisław Komorowski poparł decyzję Sejmu i Senatu i odrzucił sprawozdanie KRRiTV. Krajowa Rada w obecnym składzie działa od 4 sierpnia 2010 roku. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji  dwóch członków KRRiTV wybiera Sejm, dwóch - prezydent i jednego Senat.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04