Radio Parlament
Section01

80.posiedzenie Senatu

migracja
migrator migrator 05.07.2011

Podczas 80.posiedzenia Senatu rozpoczynającego się 6 lipca br. senatorowie zajmą się m.in. ustawą o finansowym wsparciu dla rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Podczas 80.posiedzenia Senatu rozpoczynającego się  6 lipca br. senatorowie zajmą się m.in. ustawą o finansowym wsparciu dla rodzin  w nabywaniu własnego mieszkania.
Obniżenie ceny mieszkania  na kupno którego można dostać dopłatę  przewiduje uchwalona 10 czerwca br. przez Sejm nowelizacja ustawy dotyczącej programu "Rodzina na swoim". Sam program ma funkcjonować tylko do końca 2012 r.
Program "Rodzina na swoim" zaczął  działać na mocy ustawy z września 2006 r. Skorzystać z niego mogą małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu odpowiedniego kredytu w jednym z banków, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwsze 8 lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 mkw., czy dom o powierzchni nie przekraczającej 140 m kw. Uchwalona ustawa zakłada m.in. obniżenie ceny mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę /zmniejszenie z 1,4 do 1,0 wartości mnożnika, który z kolei określa limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę na rynku pierwotnym oraz z 1,4 do 0,8 na rynku wtórnym/..
Sejm uchwalił, że wnioski na udzielanie preferencyjnych kredytów będzie można składać tylko do końca 2012 r.
Ustawa określa też maksymalny wiek docelowy kredytobiorcy / każdego z małżonków, osoby samotnie wychowującej co najmniej jedno dziecko/ na poziomie 35 lat.
Zdaniem wielu ekspertów,  uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oznacza, że od przyszłego roku zostanie w praktyce zlikwidowany program Rodzina na Swoim, przynajmniej dla rynku pierwotnego.
Senatorowie zgłosili do tej ustawy swoje poprawki.Podczas tego posiedzenia Senat rozpatrzy także  uchwaloną 10 czerwca br.  ustawę o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Zgodnie z założeniami nowelizacja  ma zwiększyć niezależność PKP PLK /Polskie Linie Kolejowe/ od przewoźników kolejowych, a także od spółki-matki, czyli PKP S.A. poprzez wprowadzenie zakazu  łączenia  funkcji członka zarządu i rady nadzorczej Polskich Linii Kolejowych SA  z pracą w organach spółki i świadczeniem pracy w PKP SA i spółkach od niej zależnych oraz u przewoźników kolejowych.
Zawarty w nowelizacji zakaz dotyczy członków zarządu i rady nadzorczej PKP PLK, a także kierowników i zastępców kierowników w komórkach tej spółki, zajmujących się przydzielaniem tras pociągów i pobieraniem opłat od przewoźników. Zakaz ten ma obowiązywać również przez 24 miesiące od zakończenia pełnienia funkcji przez członków zarządu i rady nadzorczej.Senatorowie zajmą się również  ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Był to prezydencki projekt ustawy i został on uchwalony przez Sejm 10 czerwca br.  Ustawa  pozwala na ponowne przeliczenie świadczeń emerytalnych dla emerytów , którzy pobierają emeryturę  oraz korzystają z prawa kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę.
Grudniowa nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadziła zasadę, że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie bez rozwiązania umowy, będą musiały wybrać między emeryturą a pensją. Oznacza to, że emeryci, którzy obecnie łączą pobieranie świadczenia z ZUS z pracą, muszą do końca września wybrać : albo praca, albo emerytura. Ci, którzy wybiorą tę drugą opcję, mają obowiązek zwolnienia się.
Ustawa zakłada, że gdyby nowe wyliczenie było niekorzystne dla emeryta, świadczenie nie zostanie obniżone, ale z ponownego obliczenia emerytury można będzie skorzystać tylko raz. Pod koniec tego posiedzenia senatorowie wysłuchają też informacji Rezcznika Praw Dziecka o pracy jego urzędu w 2010 r.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04