Radio Parlament
Section01

Dziś przyjęcie raportu Ryszarda Kalisza.

migracja
migrator migrator 25.07.2011

Komisja Śledcza wyjaśniająca tragiczne okoliczności śmierci Barbary Blidy zbierze się dziś po raz ostatni i przyjmie sprawozdania ze swych prac. Wcześniej rozpatrzone zostaną poprawki, które wpłynęły do komisji po prezentacji raportu. Posłowie PiS zgłosili 102 poprawki. 31 poprawek przygotowali posłowie PO I PSL. 23 poprawki, głównie językowe złożył do swego raportu Ryszard Kalisz, przewodniczący komisji. Dwie Tadeusz Sławecki z PSL.

Komisja Śledcza wyjaśniająca tragiczne okoliczności śmierci Barbary Blidy zbierze się dziś po raz ostatni i przyjmie sprawozdania ze swych prac.  Wcześniej rozpatrzone zostaną poprawki, które wpłynęły do komisji po prezentacji raportu. Posłowie PiS  zgłosili 102 poprawki. 31 poprawek przygotowali posłowie PO I PSL. 23 poprawki, głównie językowe złożył do swego raportu Ryszard Kalisz, przewodniczący komisji. Dwie Tadeusz Sławecki z PSL.
W pierwszej kolejności głosowany będzie wniosek o odrzucenie projektu raportu. Chcą tego Wojciech Szarama i Anna Zalewska z PiS. Już wcześniej uznali oni  projekt  za "kompromitujący dla jego autora". Posłowie PiS nie zgadzają się z wnioskami końcowymi raportu mówiącymi o postawieniu przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro. Sprzeciwiają się również, by karną odpowiedzialność ponieśli: były szef ABW Bogdan Święczkowski i i jego zastępca Zbigniew Ocieczek. Chcą usunięcia tych wniosków z raportu. Są w mniejszości. Z wnioskami o Trybunał Stanu i odpowiedzialność karną zgadzają się posłowie PO oraz przedstawiciel PSL.
Według projektu raportu, b. premier Jarosław Kaczyński i b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu za złamanie konstytucji, nadużycie uprawnień i utrudnianie śledztwa. .SLD przygotuje wniosek w tej sprawie po przyjęciu raportu i jego prezentacji w Sejmie. Platforma Obywatelska skłonna jest taki wniosek poprzeć. Jednak decyzji jeszcze nie podjęła.
Ewentualne decyzje dotyczące Trybunału Stanu powinien podejmować już przyszły parlament, po wyborach. Lepiej, żeby ta sprawa nie dominowała kampanii wyborczej - mówił niedawno Paweł Graś, rzecznik premiera.

Do zgłoszenia wniosku o postawienie polityka  przed Trybunałem Stanu wymagane  jest 115 podpisów. Klub SLD liczy 45 posłów. By zrealizować swój wniosek musi zabiegać o poparcie P.O. Tymczasem poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski mówi, że ostatecznej decyzji klubu w tej sprawie wciąż brak. "Jest  zbyt wcześnie, by o tym mówić, bo potrzebna jest analiza merytoryczna i prawna, a nie polityczna" - dodał poseł PO.

Stanisław Wziątek z SLD uważa, że raport jest profesjonalną analizą sytuacji. Poseł podkreśla, że dokument ujawnia wielokrotne naruszanie przepisów Konstytucji, stąd - zdaniem polityka - Platforma nie powinna się zastanawiać, czy złożyć swoje podpisy pod wnioskiem o Trybunał Stanu.

"Jestem przekonany, że PO będzie chciała spojrzeć na ten problem nie z punktu widzenia gry politycznej, lecz analizy mariału. Jeśli pan premier miał wątpliwości na początku, ponieważ nie znał tego materiału, może to były tylko i wyłącznie emocje i wola polityczna. Jeśli jednak zapoznał się z materiałem, albo uzyskał informacje, co jest zawarte w tym raporcie, swoją opinię na ten temat, jeśli nie on zmieni, to na pewno zmienią inni politycy Platfomy" - uważa poseł SLD.

Poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski jest zdania, że raport komisji jest formą zemsty. Polityk uważa, że posłowie PO zdecydują się na poparcie wniosku o Trybunał Stanu i będą wykorzystywać ten element w kampanii wyborczej.

"Wedle ostatnich oświadczeń Platformy Obywatelskiej to jest stanowisko oznaczające wsparcie dla SLD i nie waham się nazwać rewanżem politycznym. Szczególnie, że instytucje odpowiedzialne za przestrzeganie prawa w tej samej sprawie zakończyły lub umożyły postępowanie, więc bilans jest tutaj bardzo negatywny z punktu widzenia tego, co mówią oskarżyciele" - dodął poseł PiS.

Sejmowa komisja śledcza do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy została powołana na wniosek SLD, 19 grudnia 2007 roku i w styczniu następnego roku rozpoczęła prace. Komisja miała zbadać, czy działania funkcjonariuszy ABW podczas przeszukiwania domu posłanki były legalne i zgodne z procedurami, oraz czy były właściwie przygotowane. Wyjaśniała także prawidłowość działań prokuratury w postępowaniu zmierzającym do postawienia zarzutów byłej minister. Przewodniczącym komisji został Ryszard Kalisz. W kwietniu 2008 roku rozpoczęło się przesłuchanie pierwszego świadka w tej sprawie.

Barbara Blida, była posłanka SLD i minister budownictwa, popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 roku podczas akcji przeszukiwania jej domu przez ABW. Funkcjonariusze Agencji dokonali rewizji w domu Blidy w Siemianowicach Śląskich i na polecenie katowickiej prokuratury mieli zatrzymać ją w związku z podejrzeniami o korupcję w handlu węglem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Rucińska/jg/dyd/dj/Danuta Zaczek

  RSS  
Section02
Section03
Section04