Radio Parlament
Section01

Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo Bankowe i ustawy o kredycie konsumenckim dotyczącą spreadów.

migracja
migrator migrator 29.07.2011

Ustawa przewiduje, że spłata kredytu może nastąpić w walucie w której kredyt został zaciągnięty. Bank nie będzie mógł z tego tytułu pobierać żadnych opłat. Nie będzie też mógł wprowadzić dodatkowych ograniczeń ani zobowiązywać kredytobiorcę do nabycia waluty od określonego podmiotu. Ustawa dotyczy każdego rodzaju kredytu zaciągniętego w walucie obcej. Nie będzie obowiązku zgłaszania bankowi na piśmie 14 dni przed terminem spłaty, zamiaru zmiany waluty, w której będzie spłacany kredyt. Sejm przyjął poprawkę PSL wykreślającą ten wymów.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo Bankowe i ustawy o kredycie konsumenckim dotyczącą spreadów.

Ustawa przewiduje, że  spłata kredytu może nastąpić w walucie w której kredyt został zaciągnięty. Bank nie będzie mógł z tego tytułu pobierać żadnych opłat. Nie będzie też mógł wprowadzić  dodatkowych ograniczeń ani zobowiązywać kredytobiorcę do nabycia waluty od określonego podmiotu. Ustawa dotyczy każdego rodzaju kredytu zaciągniętego w walucie obcej. Nie będzie obowiązku zgłaszania bankowi na piśmie 14 dni przed terminem spłaty, zamiaru zmiany waluty, w której będzie spłacany kredyt. Sejm przyjął poprawkę PSL wykreślającą ten wymów.

 

Podczas głosowania posłowie odrzucili wszystkie  wnioski mniejszości zgłoszone przez PiS.. Dotyczyły one wprowadzenia dwukrotnej w ciągu roku możliwości przewalutowania kredytu, ograniczenia spreadów do 3 proc. oraz wprowadzenia nowego produktu bankowego , tzw. „korytarza walutowego”. Podczas debaty kluby PO, SLD i PSL zgodnie opowiedziały się przeciwko tym wnioskom, uznając je za niekonstytucyjne.

Zdaniem wicepremiera Wldemara Pawlaka przyjęcie ustawy jest bardzo dobrym rozwiązaniem wymuszającym konkurencję między bankami. Pawlak poinformował, że już teraz banki oferują spread w wysokości 2 procent. Wicepremier uważa, że przyjęcie sztywnego rozwiązania proponowanego przez PiS byłoby mniej korzystne dla klientów.

Ustawę rozpatrzy teraz Senat

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04