Radio Parlament
Section01

Naciski jednak były. Tak uważa 4-ch członków Komisji Śledczej ds. nacisków.

migracja
migrator migrator 24.08.2011

Komisja Śledcza badająca tzw. naciski przyjęła poprawki Platformy Obywatelskiej do projektu końcowego sprawozdania. Poprawki Krzysztofa Brezy i Agnieszki Hanajczyk z PO poparli Janusz Krasoń z SLD oraz Stanisław Witaszczyk z PSL. Przeciwni ich przyjęciu byli posłowie PiS - Marzena Wróbel i Arkadiusz Mularczyk. Przewodniczący Komisji Andrzej Czuma z PO wstrzymał się od głosu. Następne posiedzenie Komisji przewodniczący wyznaczył na przyszłą środę, 31 sierpnia. Do poniedziałku, 29 sierpnia członkowie Komisji mają czas na przygotowanie poprawek.

Komisja Śledcza badająca tzw. naciski przyjęła  poprawki Platformy Obywatelskiej do projektu końcowego sprawozdania. Poprawki Krzysztofa Brezy i Agnieszki Hanajczyk z PO poparli Janusz Krasoń z SLD oraz Stanisław Witaszczyk z PSL. Przeciwni ich przyjęciu byli posłowie PiS - Marzena Wróbel i Arkadiusz Mularczyk. Przewodniczący Komisji Andrzej Czuma z PO wstrzymał się od głosu. Następne posiedzenie Komisji przewodniczący wyznaczył na przyszłą środę, 31 sierpnia. Do poniedziałku, 29 sierpnia członkowie Komisji mają czas na przygotowanie poprawek.

Poprawki PO wywracają projekt raportu przygotowany przez Andrzeja Czumę go góry nogami. Zdaniem Krzysztofa Brezy i Agnieszki Hanajczyk z PO w czasie od 31 października 2005 r. do 16 listopada 2007 r. istniała bardzo silna polityczna presja, by działania prokuratury i służb specjalnych ukierunkowane były przede wszystkim na walkę z układem definiowanym jako źródło wszelkich patologii w Polsce. Tymczasem przewodniczący Komisji Andrzej Czuma uważa, że większość zarzutów wobec polityków PiS, formułowanych w uchwale o powołaniu Komisji Śledczej, nie znalazła potwierdzenia. „Walor Komisji polega więc na tym, że jej stanowisko pozwala na oczyszczenie z zarzutów tych osób z koalicji rządzącej w latach 2005-2007, które niesłusznie podejrzewano o naruszenie prawa.”

Poprawka PO mówi, że były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro naruszyli zasady konstytucji, natomiast były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński przekroczył uprawnienia, organizując prowokację w sprawie tak zwanej afery gruntowej.

 Agnieszka Hanajczyk i Krzysztof Brejza uznali też, że  były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bogdan Świączkowski nie był przygotowany do sprawowania tej funkcji. Podobnie było w innych służbach specjalnych. Autorzy poprawki proponują zmiany w przepisach, dotyczących czynności operacyjnych, prowadzonych przez policję, ABW i CBA, aby uniknąć nieprawidłowości w przyszłości. Postulują też wprowadzenie instytucji sędziego śledczego, który nadzorowałby czynności operacyjne.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk powiedział, że poprawka PO ma się nijak do ustaleń komisji. Przypomniał, że komisja nie zajęła się domniemanymi naciskami w sprawie byłej posłanki PO Beaty Sawickiej. Nie przesłuchała też biznesmena Ryszarda Krauzego, który mógł być źródłem przecieku o akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Mularczyk powiedział, że obecny szef MSWiA Jerzy Miller i szef ABW Krzysztof Bondaryk także nie mają kompetencji do zajmowania swoich stanowisk. Posłanka PiS Marzena Wróbel zarzuciła autorom poprawki, że realizowali przyjętą wcześniej tezę polityczną i odnosili się arogancko do członków komisji z PiS.

Poseł Janusz Krasoń z Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział, że w poprawce brakuje wniosku o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Jego zdaniem należałoby się też zastanowić nad reformą CBA i zmianami w ustawie o służbach specjalnych.

Komisja rozpoczęła prace od dyskusji na temat harmonogramu głosowań nad poprawkami do sprawozdania komisji. Przyjęła, że w pierwszej kolejności przegłosuje  najdalej idące poprawki Platformy Obywatelskiej. Poprawki te zmieniają strony od 2 do 89 projektu, co w praktyce oznacza, że wywracają raport Andrzeja Czumu do góry nogami. Po długiej dyskusji i głosowaniu Komisja przyjęła wniosek Janusza Krasonia z SLD , by w przypadku przyjęcia poprawki Platformy Obywatelskiej dać czas członkom Komisji na złożenie poprawek .

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04