Radio Parlament
Section01

Wotum nieufności dla Cezarego Grabarczyka

migracja
migrator migrator 29.08.2011

W Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem klubu PiS o wyrażenie wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. To już trzeci wniosek o odwołanie ministra Grabarczyka w tej kadencji Sejmu..

W Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem klubu PiS o wyrażenie wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. To już trzeci wniosek o odwołanie ministra Grabarczyka w tej kadencji Sejmu..

Minister dwukrotnie stawał przed Sejmem, który głosował nad wotum nieufności. W lipcu 2009 PiS chciał odwołać go za redukcje planów budowy dróg, w styczniu 2011 r. SLD wnioskował o to samo z powodu bałaganu na kolei po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy. W obu przypadkach Sejm wniosek o wotum nieufności odrzucił. Teraz opozycja po raz trzeci będzie próbowała odwołać ministra Cezarego Grabarczyka. Wniosek będzie popierać poza PiS-em, Sojusz Lewicy Demokratycznej i PJN. Przeciwko będzie głosować Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

 W uzasadnieniu wniosku poseł Zbigniew Girzyński  /PiS/ powiedział, że to Cezary          Grabarczyk odpowiada za bałagan na kolei i korki na drogach, opóźnienia w budowie dróg i złe funkcjonowanie Poczty Polskiej. Poseł Girzyński powiedział, że życzy ministrowi Grabarczykowi, by jeszcze dziś przestał być ministrem infrastruktury. Jednak największą winą obarczył poseł Girzyński premiera Donalda Tuska, który podjął złą decyzje personalną i nie chce się z niej wycofać.”Zmarnotrawiliście wszystko , co tylko można było zmarnotrawić”.

W imieniu sejmowej komisji infrastruktury przemawiał poseł Stanisław Żmijan, który poinformował, że komisja stosunkiem głosów 18 do 10 wydała negatywną opinię wobec wniosku o wotum nieufności dla Cezarego Grabarczyka.

Przeciwny wotum jest także klub PO, w imieniu którego wystąpił poseł Zbigniew Rynasiewicz, przypominając, że w Polsce prowadzone są ogromne inwestycje infrastrukturalne , „choć nie tyle ile  byśmy chcieli i nie tak szybko jak byśmy chcieli, ale potrzeb jest więcej niż mamy środków.”

Poseł Andrzej Adamczyk z PiS potwierdził, że Pis będzie głosował za odwołaniem ministra Grabarczyka ,bo „marnotrawił 5 mld zł przesuniętych z kolei na budowę autostrad , podjął wiele błędnych decyzji, a polska infrastruktura pod jego rządami jest w zapaści.”

SLD , które reprezentował poseł Wiesława Andrzej Szczepański jest za podtrzymaniem wotum nieufności wobec ministra Grabarczyka , ponieważ „jego resort ma zbyt wielu urzędników, źle pracuje , źle wykorzystuje środki unijne, podjął złe decyzje w sprawie budowy autostrady A2”.

Waldemar Pawlak z PSL powiedział, że jego klub jest przeciwny odwołaniu Cezarego Grabarczyka, choć uważa, że potrzebne są zmiany systemowe chociażby na kolei. Jednak koniec kadencji i zbliżające się wybory nie są dobrym momentem , by zmieniać urzędującego ministra.

Elżbieta Jakubiak w imieniu klubu PJN optowała za odwołaniem ministra Grabarczyka , bo uważa, że resort infrastruktury nie wykorzystał pod jego rządami ogromnych funduszy unijnych i nie czy przedstawił spójnego planu budowy dróg czy rewitalizacji kolei.

W obronie ministra Grabarczyka wystąpił premier Donald Tusk, który przypomniał, że część opóźnień w realizacji wielu projektów infrastrukturalnych wynika z błędów poprzedników ,które trzeba było korygować i naprawiać. Premier wytknął nieobecność na sali sejmowej podczas tej debaty prezesa Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego Grzegorza Napieralskiego. Uznał, że wniosek o odwołanie Cezarego Grabarczyka jest grą przedwyborczą a „Polacy wolą tych  którzy budują, a nie tylko deliberują  o budowaniu”.

Sam Cezary Grabarczyk powiedział, że każdy wniosek o odwołanie uczy go pokory, ale  wykazywał posłom, że zarzut, że jego resort zmarnotrawił minione 4 lata jest nietrafiony. Udowadniał, że rząd Tuska nie mógł zrealizować planów pozostawionych przez rząd Kaczyńskiego, ponieważ na ich realizację brakowało 100 mld zł. „My mamy plany i mamy system finansowania nowych inwestycji”. Aby nie być gołosłownym minister Grabarczyk zademonstrował posłom kilkadziesiąt plansz przestawiających ukończone lub będące trakcie realizacji inwestycje dworcowe, lotniska, terminal gazowy, mosty, drogi ekspresowe i linie kolejowe.

Wniosek o wotum nieufności dla Cezarego Grabarczyka będzie głosowany we wtorkowym /30.08.11/ bloku głosowań.

 

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04