Radio Parlament
Section01

Komisja Śledcza ds. nacisków przyjęła raport końcowy.

migracja
migrator migrator 31.08.2011

Były naciski, ale Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro nie powinni stanąć przed Trybunałem Stanu – takie wnioski końcowe zawiera raport Komisji Śledczej ds. nacisków, który dziś przyjęła Komisja. Za przyjęciem raportu opowiedziała się 5-ciu członków Komisji z PO, PSL i SLD. Przeciw było dwoje członków Komisji z PiS

Były naciski,  ale Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro nie powinni stanąć przed Trybunałem Stanu – takie  wnioski końcowe zawiera raport Komisji Śledczej ds. nacisków, który dziś przyjęła Komisja. Za  przyjęciem  raportu opowiedziała się 5-ciu członków Komisji z PO, PSL i SLD. Przeciw było dwoje członków Komisji z PiS.

Wcześniej Komisja  przegłosowała 50 poprawek do nowego projektu raportu końcowego, który został przyjęty na poprzednim posiedzeniu (po przyjęciu poprawek  Krzysztofa Brejzy i Agnieszki Hanajczyk z PO). Podczas dzisiejszego głosowania odrzucono wszystkie poprawki posłów PiS oraz przewodniczącego Andrzeja Czumy. Komisja przyjęła 4 z 5 poprawek  Janusza Krasonia z SLD i wszystkie trzy poprawki  Stanisława Witaszczyka z PSL.

Największy ciężar gatunkowy mają poprawki zgłoszone przez  Janusza Krasonia z SLD. Komisja przyjęła poprawkę mówiącą, że w świetle zgromadzonych przez Komisję materiałów Premier i Ministrowie, szef CBA oraz szef ABW wywierali nielegalny wpływ na funkcjonariuszy CBA, ABW, prokuratorów i osoby pełniące funkcje w wymiarze sprawiedliwości. Komisja nie zgodziła się jednak na postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro. Komisja przyjęła również poprawkę mówiącą, że zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw, w szczególności przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków oraz poświadczenia nieprawdy lub wyłudzenia poświadczenia nieprawdy przez: Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobro, Adama Lipińskiego, szefów CBA I ABW oraz ich zastępców, oraz prokuratorów: Jerzego Engelkinga, Dariusza Barskiego i Elżbiety Janickiej. Przyjęto również poprawkę mówiącą o konieczności zreformowaniu CBA oraz znowelizowania ustawy o Prokuraturze oraz ustaw: o służbach specjalnych i Policji. Kolejna z przyjętych poprawek zakłada wystąpienie do Marszałka Sejmu o zgodę na upublicznienie wszystkich materiałów wytworzonych w toku prac Komisji oraz do Prokuratora Generalnego o o ujawnienie materiałów wszystkich postępowań karnych, które były przedmiotem prac Komisji.

Przewodniczący Andrzej Czuma oraz Janusz Krasoń z SLD i Arkadiusz Mularczyk z PiS zapowiedzieli zgłoszenie do sprawozdania Komisji zdania odrębnego. Posłowie mają termin do poniedziałku. Prezentacja raportu na forum parlamentu nastąpi w połowie września, podczas ostatniego posiedzenia Sejmu. Raport przedstawi poseł Krzysztof Brejza z P.O.. Andrzej Czuma, przewodniczący Komisji zrezygnował z tego przywileju wobec odrzucenia dziś wszystkich jego poprawek, a wcześniej jego wersji raportu.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

 

Section02
Section03
Section04