Jesteśmy solidarni w rozwiązywaniu naszych wspólnych interesów – zapewnił Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna otwierając konferencję unijnych szefów komisji spraw zagranicznych.
Hasłem Konferencji jest "Polityka Wschodnia. Obowiązki Europy".
Marszałek przekonywał, że mimo trudnego czasu jaki unia przeżywa w związku z kryzysem ekonomicznym
wszyscy zastanawiają się jak nie prowadzić polityki „zamkniętych drzwi”. ”Pomagać innym społeczeństwom na drodze do demokracji, to realizować pierwotne zadanie Unii. Taką właśnie ideę chcemy realizować m.in. w ramach Partnerstwa Wschodniego" – mówił Marszałek. Zdaniem Grzegorza Schetyny bardzo ważną kwestią jest
wysłanie politycznego sygnału dotyczącego dalszego zbliżenia krajów partnerskich z UE. W ocenie Marszałka odwołanie do aspiracji europejskich wschodnich sąsiadów byłoby dla nich silnym bodźcem do intensyfikacji reform.” Istotne jest zaznaczenie, że reżim bezwizowy jest osiągalny dla tych wszystkich partnerów, którzy spełnią warunki, przez nas, przez UE, bardzo jasno podane" – podkreślił. Schetyna przypomniał, że jednym z istotnych elementów nowej polityki jest idea utworzenia Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji, który ma być elastycznym narzędziem wspierania przemian w krajach niedemokratycznych.
Pełnienie prezydencji po raz pierwszy jest wielkim wyzwaniem dla Polski – mówił wiceminister Spraw Zagranicznych, Jan Borkowski. Borkowski reprezentował szefa MSZ-tu, Radosława Sikorskiego, który nie przybył na Konferencję związku z napiętym kalendarzem.
Borkowski ocenił, że po dwóch miesiącach naszego przewodnictwa w U.E. musieliśmy zmierzyć się z drugą falą
kryzysu finansowego oraz kryzysem w Libii. Zdaniem wiceszefa MSZ, jednym z celów naszej prezydencji jest „rewitalizacja wiary w projekt europejski i odbudowa zaufania do U.E. Naszym celem jest pokazanie, że U.E jest projektem, który pomoże przezwyciężyć kryzys” – mówił.
Borowski zapewnił, że Polska wspiera przemiany w Libii. „Poważnie rozważymy udział w misji stabilizacyjnej, obserwacyjnej w Libii po zakończeniu tej gorącej fazy konfliktu”- zapewnił. Poinformował, że polska prezydencja chce osiągnąć wymierne rezultaty w dziedzinie rozszerzenia Unii Europejskiej. W ocenie MSZ-tu polska prezydencja powinna zakończyć się podpisaniem traktatu akcesyjnego z Chorwacją, kontynuowaniem negocjacji z Islandia i utrzymaniem procesu negocjacji akcesyjnych z Turcją. Będzie też kontynuowany proces zbliżania do U.E. państw Bałkanów zachodnich zapewnił Borkowski.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament