Radio Parlament
Section01

Ustawa medialna - jutro wysłuchanie publiczne

migracja
migrator migrator 05.07.2010

Jutro w Sejmie odbędzie publiczne wysłuchanie projektu nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji. Transmisja na naszej stronie w zakładce SEJM

Media publiczne w najbliższym czasie czekają zmiany. Jutro w Sejmie odbędzie publiczne wysłuchanie projektu nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji. PO chce, by projekt został przyjęty jeszcze przed wakacjami sejmowymi. 15 lipca z kolei mija termin zgłaszania kandydatur przez kluby parlamentarne do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
         Szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska mówi, że jeszcze w tym tygodniu jej ugrupowanie poda proponowane przez siebie nazwiska na członków KRRiTV.


         Nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w połączeniu z nowelizacją ustawy medialnej może - zdaniem wicemarszałka Sejmu z PO Stefana Niesiołowskiego -  odpolitycznić media publiczne:


       Wicemarszałek Sejmu z PSL Ewa Kierzkowska mówi, że ludowcy zaproponują jedną osobę do KRRiTV. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Ewa Kierzkowska nie wyklucza poparcia dla nowelizacji ustawy medialnej autorstwa PO:


       Prawo i Sprawiedliwość w środę przed posiedzeniem Sejmu, podczas posiedzenia klubu, ma zadecydować, czy i ewentualnie kogo zgłosić do KRRiTV.
         Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak nie ma wątpliwości, że o obsadzie KRRiTV zdecyduje PO. Błaszczak krytykuje także próbę nowelizacji ustawy medialnej:


        Lewica zaproponuje minimum jedną osobę do KRRiTV.
         Sekretarz klubu lewicy Wacław Martyniuk opowiada się także za poparciem ustawy autorstwa PO, chociażby ze względu na brak obiektywizmu, jaki prezentuje TVP1:

       
         Nowelizacja ustawy medialnej autorstwa PO zakłada między innymi natychmiastowe rozwiązanie rad nadzorczych mediów publicznych, a w efekcie zmianę władz Polskiego Radia i TVP.
         Twórcy zarzucają dokumentowi, że jest jedynie sposobem na przejęcie władzy, dlatego to właśnie środowiska twórców wnioskowały o publiczne wysłuchanie ustawy.
         Kadencja KRRiTV wygasła w połowie czerwca, kiedy to pełniący obowiązki głowy państwa Bronisław Komorowski poparł decyzję Sejmu i Senatu i odrzucił sprawozdanie KRRiTV.
         Dwóch członków KRRiTV wybiera Sejm, dwóch - prezydent i jednego Senat.


Section02
Section03
Section04