Radio Parlament
Section01

Jak będzie przebiegało zaprzysiężenie na prezydenta?

migracja
migrator migrator 06.08.2010

Bronisław Komorowski zostanie dziś zaprzysiężony na urząd prezydenta. Prezydent elekt złoży przysięgę w Sejmie przed Zgromadzeniem Narodowym. Uroczystość rozpocznie się o 10.00.

Bronisław Komorowski zostanie dziś zaprzysiężony na urząd prezydenta. Prezydent elekt złoży przysięgę w Sejmie przed Zgromadzeniem Narodowym. Uroczystość rozpocznie się o 10.00. Prezydent - elekt i jego małżonka zostaną przywitani przed wejściem głównym do Sejmu przez szefa Kancelarii Sejmu.

Zaproszeni na uroczystość

Wśród zaproszonych gości są między innymi byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Nie ma jeszcze decyzji co do zaproszenia Wojciecha Jaruzelskiego. Zaproszeni zostali także prymas Józef Kowalczyk i metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz.

Obecni mają być także zwierzchnicy wspólnot religijnych w Polsce, między innymi Naczelny Rabin w Polsce Michael Schudrich, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego biskup Marek Izdebski czy zwierzchnik Kościoła Prawosławnego arcybiskup Sawa. Na uroczystość zaprzysiężenia zostali także zaproszeni byli marszałkowie Sejmu i Senatu.

Szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla mówi, że na sali plenarnej przygotowanych jest 560 miejsc dla członków Zgromadzenia Narodowego.

Lech Czapla zaznacza, że na galerii dla gości przygotowane są miejsca dla osób nie będących członkami Zgromadzenia Narodowego.

Orędzie prezydenta

Minister Czapla zaznacza, że fotel prezydencki na galerii pozostanie pusty, nie będzie też oznaczony ani kirem, ani zdjęciem zmarłego prezydenta. Według szefa Kancelarii Sejmu Bronisław Komorowski zaznaczy pamięć o byłym prezydencie w swoim orędziu.

Cała uroczystość - jak podkreśla Lech Czapla - zaplanowana jest co do minuty.



Bronisław Komorowski po złożeniu przysięgi wygłosi krótkie orędzie. Później prezydent zamierza złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej parlamentarzystów. Później nastąpi krótkie spotkanie w Gabinecie Marszałka Sejmu w konwentami obu izb.

Msza święta i insygnia

O godzinie 12.00 nowo zaprzysiężony prezydent weźmie udział we mszy świętej w Archikatedrze Warszawskiej. Mszę koncelebrował będzie arcybiskup Kazimierz Nycz.

Po mszy świętej na Zamku Królewskim odbędzie się uroczyste przekazanie prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego.

Z kolei o godz. 14 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Order Odrodzenia Polski - ustanowiony w 1921 r. - nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju.

Powitanie w Belwederze

O godz. 16 zaplanowane jest powitanie pary prezydenckiej w Belwederze. Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski przed tygodniem mówił dziennikarzom, że przez kilka miesięcy po zaprzysiężeniu siedzibą prezydenta będzie właśnie Belweder, bo w Pałacu Prezydenckim trwa remont.

Formalnie przejęcie przez Komorowskiego zwierzchnictwa nad armią nastąpi natomiast 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego.

sm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Agnieszka Rucińska, PAP

Section02
Section03
Section04