Radio Parlament
Section01

Zero okienka od 1 lipca 2011 roku.

migracja
migrator migrator 25.03.2011

Wszystkie kluby poparły rządową nowelizację ustawy o działalności gospodarczej. Posłowie w głosowaniu zdecydują, czy nowelizacją zajmie się Komisja „Przyjazne Państwo” czy też zostanie on skierowany do komisji gospodarki.


Wszystkie kluby poparły rządową nowelizację ustawy o działalności gospodarczej. Posłowie w głosowaniu zdecydują, czy nowelizacją zajmie się Komisja „Przyjazne Państwo”  czy też zostanie on skierowany do komisji gospodarki.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmiany ustawy o działalności gospodarczej.
Propozycje zmian wynikają z dwuletnich doświadczeń funkcjonowania ustawy – mówił Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki przedstawiając rządową propozycję. Zmiany dotyczą korekty przepisów związanych z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz z tzw. punktem kontaktowym. Nowelizacja porządkuje również sprawy związane z numerem REGON. Modyfikuje też przepisy dotyczące zawieszania działalności gospodarczej.
Od 1 lipca ma ruszyć system Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzony przez ministra gospodarki. System ma umożliwić rejestrację firmy przez Internet. Wpis do CEIDG będzie dokonywany najpóźniej następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku. System informatyczny sprawdzi poprawność wprowadzonych danych, w kilka sekund je zweryfikuje. Przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność chwilę po weryfikacji. Przedsiębiorca będzie miał jednak prawo do określenia we wniosku, innej niż dzień zgłoszenia, terminu podjęcia działalności gospodarczej- precyzuje nowelizacja. Rząd zaproponował też, by wniosek o wpis do CEIDG mógł być uzupełniony o oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem PIT. Dziś wniosek o wpis składa się w gminie, a wybór formy opodatkowania należy dostarczyć do urzędu skarbowego. Nowelizacja przewiduje pół roku tzw. okresu przejściowego. Do końca 2011 roku gminy będą musiały przekazać rejestr o działalności gospodarczej ministrowi gospodarki.
Nowe przepisy umożliwiają też przedsiębiorcom zawieszanie działalności gospodarczej na określoną liczbę dni lub miesięcy. Teraz nie można zawiesić działalności gospodarczej na mniej niż miesiąc.
Nowelizacja reguluje również kwestię zawieszania działalności wykonywanej w różnych formach prawnych. Chodzi głównie o osoby, które prowadząc działalność gospodarczą są jednocześnie wspólnikami w spółce cywilnej. W myśl obecnych przepisów osoby takie nie mogą zawiesić wykonywania jednej z tych form działalności. Sytuacja taka rodzi konieczność faktycznej likwidacji jednej z działalności, co jest dla przedsiębiorcy uciążliwe i może być bardzo kosztowne (remanent, zamknięcie kasy fiskalnej) – pisze rząd w uzasadnieniu do projektu.
W projekcie rząd zaproponował nałożenie na przedsiębiorców będących wspólnikami spółek cywilnych obowiązku podawania informacji o numerach NIP i REGON spółek, gdyż wielu przedsiębiorców „zakłada” spółki cywilne wyłącznie z zamysłem ukrycia przed swoimi kontrahentami tożsamości czy też do zamaskowania wzajemnych rozliczeń między wspólnikami.
Przepisy  przewidują też uruchomienie w ramach CEIDG „rejestru pełnomocnictw”. W związku z tym zaproponowano wprowadzenie przepisów znoszących obowiązek posługiwania się osobnym pełnomocnictwem (i wnoszenia z tego tytułu opłaty skarbowej) przed organem administracji publicznej, jeżeli fakt udzielenia pełnomocnictwa jest uwidoczniony w CEIDG. Przepisy dotyczące pełnomocnictwa wejdą w życie pól roku później niż nowelizacja, czyli 1 stycznia 2012.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament









 

Section02
Section03
Section04