Parlamentarzyści z państw członkowskich NATO i państw stowarzyszonych dyskutowali w Sejmie o zagrożeniach współczesnego świata. Konferencja została zorganizowana w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE w wymiarze parlamentarnym. Mówiono o roli NATO i UE wobec zagrożeń w sferze obronnej. Poruszono problem rozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Mówiono o zagrożeniach związanych z chorobami i ubóstwem, migracją ludności oraz wzrostem przestępczości zorganizowanej. Poruszono też problem wpływu na bezpieczeństwo świata korporacji międzynarodowych.
Karl Lamers, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, otwierając konferencję powiedział, że wydarzenia z 11 września 2001 roku każą inaczej spojrzeć na problem bezpieczeństwa.
Zgodnie z przyjętą na szczycie NATO w Lizbonie nową koncepcją strategiczną, obrona terytorialna i solidarność sojuszników na wypadek ataku jest podstawowym zadaniem NATO. Mówi o tym art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Karl Lamers zapewnił, że natychmiastowe reaktywowanie art.5 potwierdza zaangażowanie NATO w zbiorową obronę.
Jest kilka zagadnień, które postrzegamy jako zagrożenie dla rozwoju właściwych relacji na linii NATO – Rosja , mówił Jacek Najder, wiceminister Spraw Zagranicznych.
Jacek Najder przedstawił krytyczne stanowisko Polski wobec przygotowania operacji NATO w Libii.
Zdzisław Lachowski, wiceszef BBN postawił tezę, że misja w Afganistanie może mieć złe skutki dla przyszłości Sojuszu:
Gábor Iklódy , asystent sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań mówił o zagrożeniu bezpieczeństwa spowodowanym dużym zróżnicowaniem ekonomicznym.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO (ZP NATO)
utworzone w 1955 zrzesza 28 państw członkowskich NATO oraz 18 krajów stowarzyszonych. Zgromadzenie jest forum międzyparlamentarnego dialogu w sprawach bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego, kształtu i roli NATO oraz polityki i gospodarki. ZP NATO jest niezależne od Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
IAR/Danuta Zaczek?Radio Parlament