Radio Parlament
Section01

Ustawa - ubezpieczenie zdrowotne rolników – pierwsze czytanie

migracja
migrator migrator 11.01.2012

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r.

Nowelizacja tej ustawy jest spowodowana koniecznością wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r. o niezgodności z ustawą zasadniczą kwestii finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Grupa ta, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, jest niejednorodna pod względem statusu materialnego, w związku z tym nie ma podstaw do równego traktowania obowiązków opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Na zmianę przepisów Trybunał dał czas ustawodawcy do 4 lutego 2012 r.
Przyjęte w projekcie ustawy rozwiązania mają charakter przejściowy i będą obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2012 r.
Zgodnie z projektem ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolnika.
Dla rolników mających poniżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych – składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), W Polsce w tej chwili ponad 60 procent gospodarstw ma obszar poniżej 6 ha.
Rolnicy – właściciele gospodarstw powyżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych – składkę zdrowotną będą opłacali sami.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z projektem ustawy, mają być opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne. Ich opłacanie zacznie się od 1 kwietnia 2012 r. Szacuje się,że wpływy pieniężne z tego tytułu wyniosą ok. 113 mln zł w ciągu roku.
Wszystkie kluby poselskie były zgodne,że projekt nowelizacji należy przesłać do dalszych prac w komisji polityki społecznej. Kluby PiS i SLD zapowiedziały wniesienie poprawek do projektu ustawy i wnioskowały o przekazanie projektu ustawy także do komisji rolnictwa.

/IAR/Elżbieta Mamos



Section02
Section03
Section04