Radio Parlament
Section01

Ustawa o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych

migracja
migrator migrator 11.01.2012

Posłowie debatowali nad pilnym rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami, ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych oraz ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

Posłowie debatowali nad pilnym rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami, ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych oraz ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

Do nowelizowanych ustaw wprowadzono przepisy, które wdrażają dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady: 2009/44/WE i 2002/47/WE.

W ustawie o ostatecznym rozrachunku zmieniono definicję systemu poprzez dodanie do niego realizacji rozliczeń prowadzonych przez partnerów centralnych lub izby rozliczeniowe.
Do projektu wprowadzono termin „system interoperacyjny”. Będzie to system płatności lub system rozrachunku papierów wartościowych, którego podmiot prowadzący system zawarł porozumienie w sprawie międzysystemowej realizacji zleceń. Do podmiotów, z którymi możliwe będzie zawarcie takiego porozumienia, zaliczono podmioty prowadzące systemy podlegające prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego UE. Dzięki tej zmianie ujęte będą wszystkie podmioty prowadzące działalność maklerską w Polsce.

Rozszerzono definicję „zagranicznego postępowania upadłościowego”. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami dyrektywy, prezes NBP będzie miał możliwość występowania do podmiotów, w stosunku do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że prowadzą system płatności, o przekazanie informacji i dokumentów w tej sprawie.

Zmiany w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze

Przepisami ustawy zostaną objęte również podmioty prowadzące system interoperacyjny, ale nie będące uczestnikami tego systemu. Rozszerzono katalog przedmiotów, które nie wchodzą do masy upadłościowej o zabezpieczenia ustanowione przez upadłego na rzecz innego uczestnika systemu w związku z jego uczestniczeniem w systemie lub na rzecz Narodowego Banku Polskiego, banku centralnego innego państwa lub Europejskiego Banku Centralnego, z którymi upadły dokonywał operacji.
Rozszerzono listę podmiotów, które mogą zostać wykorzystane w celu wykonania zobowiązań upadłego uczestnika systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych, włączając do niej całość instrumentów finansowych, które znajdują się na rachunku rozliczeniowym upadłego.

Zmiany w ustawie o niektórych zabezpieczeniach finansowych

Wprowadzona będzie wierzytelność kredytowa jako kategoria aktywów stanowiących przedmiot zabezpieczenia wierzytelności finansowej. Umowa o ustanowienie zabezpieczenia finansowego na wierzytelnościach kredytowych będzie polegać zarówno na przeniesieniu, jak na ustanowieniu zastawu finansowego.

Projekt ustawy został skierowany do trzeciego czytania.

/IAR/ Elżbieta Mamos


Section02
Section03
Section04