Radio Parlament
Section01

Ustawa refundacyjna przyjęta

migracja
migrator migrator 13.01.2012

Sejm przyjął pilną rządową ustawę o zmianie ustawy o refundacji leków. Za przyjęciem ustawy refundacyjnej głosowało 229 posłów, przeciw było 62, a wstrzymało się od głosu 146 posłów.

Sejm przyjął pilną rządową ustawę o zmianie ustawy o refundacji leków. Za przyjęciem ustawy refundacyjnej głosowało 229 posłów, przeciw było 62, a wstrzymało się od głosu 146 posłów. Głosowało 437 osób. Zgodnie z nowelą, z ustawy refundacyjnej został usunięty ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało też zmianę rozporządzenia dotyczącego recept. Lekarze nie będą musieli wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Leków, które będą wymagały wpisania przez lekarza na recepcie poziomu refundacji, będzie ok. 200.
Przyjęto dwie poprawki zgłoszone przez klub PO . Pierwsza z nich pozwala kierownikowi apteki na odwołanie się w ciągu 14 dni do ustaleń kontroli NFZ i ewentualne złożenie zażalenia, druga poprawka mówi, że apteka nie jest obowiązana do zwrotu refundacji ceny leku sprzedanego na podstawie recepty wystawionej przed dniem wejścia w życie tej ustawy. Jednogłośnie przyjęto także poprawkę mniejszości, aby NFZ rozwiązywał umowę na realizacje recept z aptekarzami ze skutkiem natychmiastowym, w przypadku uniemożliwienia czynności kontrolnych.

Klub PiSu wstrzymał się od głosu i zapowiedział wniesienie nowelizacji tej ustawy z zapisami uniemożliwiającymi karanie aptekarzy.

Ustawa zostanie teraz przekazana do Senatu.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04