Minister sprawiedliwości zapowiedział, że przed ratyfikacją porozumienia ACTA zostaną przeanalizowane sytuacje, w których mogłoby ono być niekorzystne dla Polaków.
Jarosław Gowin poinformował w Programie Trzecim Polskiego Radia, że jego resort przygotował projekt "klauzuli bezpieczeństwa", chroniącej internautów przed skutkami wprowadzenia ACTA. Dodał, że popiera rozwiązanie zaproponowane przez premiera Donalda Tuska, zgodnie z którym ACTA została podpisana przed ratyfikacją. Przyznał jednak, że uważał duch porozumienia za zbyt represyjny.
Minister sprawiedliwości wyraził opinię, że państwo zdało egzamin w momencie niedawnego kryzysu w prokuraturze. Obywatele mogą mieć poczucie, że rząd trzymał rękę na pulsie.Minister obrony Tomasz Siemoniak ma dziś przedstawić stanowisko w sprawie wniosku Prokuratora Generalnego o powołanie nowego Naczelnego Prokuratora Wojskowego. Gowin powiedział, że jego ocena jest zbieżna z oceną ministra Siemoniaka.
Minister Gowin powiedział, że po reformie prokuratury prokuratorzy wojskowi pozostaną żołnierzami, ale będą pracować w ramach prokuratur cywilnych. Szczegóły zmian zostaną ustalone po konsultacjach ze środowiskiem prokuratorskim. Zdaniem Jarosława Gowina, prokuratura w Polsce ma bardzo szeroką autonomię, ale ostatnie wydarzenia pokazały, że źle z niej korzysta. Trzeba więc zwiększyć kontrolę parlamentu nad prokuraturą. Prokurator Generalny powinien składać sprawozdania parlamentowi, a sejmowa komisja śledcza powinna mieć prawo pytać o działalność prokuratury. Minister powiedział, że takie rozwiązania byłyby zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa. Podkreślił, że nie ma podstaw do odwołania Prokuratora Generalnego, Andrzeja Seremeta.
Minister sprawiedliwości oświadczył, że nie wycofa się z zamiaru zmian w sądownictwie. Niektóre małe sądy zostaną przekształcone w wydziały większych. Gowin przyznał, że wiele środowisk się z tym nie zgadza. Zadeklarował, że jest gotów rozmawiać na ten temat z opozycyjnymi klubami parlamentarnymi.
Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/dyd