Radio Parlament
Section01

Solidarna Polska oskarża KRRiT

migracja
migrator migrator 31.01.2012

Solidarna Polska zawiadomi prokuratora generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Solidarna Polska zawiadomi prokuratora generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Solidarna Polska, podobnie jak PiS, protestuje przeciwko odmowie koncesji dla TV Trwam na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Według Solidarnej Polski, decyzja została podjęta "wbrew podstawom faktycznym oraz przy naruszeniu szeregu przepisów ustawowych, jak też Konstytucji", przy powołaniu się na niespełnienie przez Fundację Lux Veritatis wymogów formalnych oraz merytorycznych warunkujących przyznanie koncesji. KRRiTV całkowicie zignorowała fakt, że w latach 2009 i 2010 Fundacja wypracowała nadwyżki środków umożliwiające finansowanie nadawania oraz przychody netto ze sprzedaży. Pominięto też - według posłów - przewidywane szacunkowe wpływy wnioskodawcy oraz fakt, iż zobowiązania długoterminowe staną się wymagalne dopiero pod koniec 2019 roku.

W zawiadomieniu do Andrzeja Seremeta napisano, że na skutek uchwał KRRiTV oraz decyzji przewodniczącego Jana Dworaka doszło do bezpodstawnej dyskryminacji Fundacji Lux Veritatis w postępowaniu koncesyjnym względem innych wnioskodawców. W tej sprawie Solidarna Polska wystąpiła też do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Solidarna Polska zwraca też w piśmie do UOKiK uwagę, że akcje dwóch z czterech spółek, które dostały koncesje dające miejsce na multipleksie cyfrowym kupiły dwie największe stacje komercyjne: TVN i Polsat. Według posłów, nie zgadza się to z przepisem ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który zabrania nadużywania dominującej pozycji na rynku przez jednego lub kilku przedsiębiorców. W piśmie do UOKiK napisano też, że dyskryminacja programu oferującego treści religijne jest przykładem braku troski o interes widza.

Kroki prawne w obronie TV Trwam podjęło też Prawo i Sprawiedliwość, które złożyło wstępny wniosek o pociągnięcie członków KRRiTV do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu. Oba ugrupowania uważają, że podczas procesu koncesyjnego doszło do złamania Konsytucji, a także Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szef Klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk przypomniał dzisiaj, że to jego ugrupowanie jako pierwsze wystąpiło z koncepcją postawienia Krajowej Rady przed Trybunałem Stanu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/I.Szczęsna/jg/magos/hw

Section02
Section03
Section04