Radio Parlament
Section01

Reforma emerytalna-dziś spotkanie koalicjantów

Polskie Radio
Danuta Zaczek 19.03.2012

Dziś wieczorem (o 19.00) w Kancelarii Premiera dojdzie do kolejnego spotkania koalicjantów w sprawie emerytur. Między PO a PSL wciąż nie ma ostatecznego porozumienia dotyczącego złagodzenia skutków reformy.

W piątek premier Donald Tusk przyznał, że jest gotowy spełnić postulat ludowców dotyczący częściowych emerytur. PSL chce premiować matki, ale teraz nie za pomocą skracania wieku emerytalnego, tylko przez podwyższenie im świadczeń. Kobiety za urodzenie dziecka miałyby emeryturę wyższą o 150 do 200 złotych. Z kolei PO chce tak zwanych emerytur częściowych, które pobierane byłyby przez osoby, które przed osiągnięciem 67 roku życia straciły pracę.

Ostateczne porozumienie

Rzecznik PSL, Krzysztof Kosiński powiedział, że ludowcy będą na spotkaniu forsować także dopłaty do kapitału w wysokości 20-30 tysięcy złotych dla kobiet, które urodziły dzieci. Rzecznik argumentuje, że matki, które poświęciły swój czas na wychowanie dzieci, korzystały z urlopów wychowawczych i miały niższe zarobki, mają niższy kapitał od tych kobiet, które dzieci nie mają. Zdaniem Kosińskiego, dopłata do kapitału byłaby wyrównaniem strat i umożliwiałby skorzystanie z częściowej emerytury.

Krzysztof Kosiński ma nadzieję, że podczas spotkania dojdzie do ostatecznego porozumienia. Zdaniem Rzecznika PSL, debata emerytalna idzie w dobrym kierunku, stanowiska PO i PSL się zbliżają. Rzecznik liczy, że premier przedstawi dziś takie propozycje, które będą uwzględniały postulaty PSL.

W dzisiejszym spotkaniu ze strony PO wezmą udział między innymi: Donald Tusk, Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Radosław Sikorski, Hanna Gronkiewicz - Waltz, Rafał Grupiński i Paweł Graś. Ludowców będą reprezentować między innymi: Waldemar Pawlak, Eugeniusz Grzeszczak, Ewa Kierzkowska, Jolanta Fedak, Władysław Kosiniak - Kamysz, Jan Bury i Jarosław Kalinowski.

Reforma emerytalna korzystna dla każdego

Eksperci apelują, by rząd nie rezygnował z zapowiedzianego w expose premiera wydłużenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

Doktor Wiktor Wojciechowski - główny ekonomista Invest Banku zwraca uwagę, że podwyższenie wieku emerytalnego oznacza ogromne korzyści dla naszego kraju. Jest to bardzo ważna reforma strukturalna, która nie tylko może zwiększyć tempo naszego rozwoju ale także może przyczynić się do lepszego postrzegania Polski przez inwestorów zagranicznych. Doktor Wojciechowski podkreśla, że alternatywą dla nie podwyższenia wieku emerytalnego byłoby zwiększenie obciążeń podatkowych. Niższe niż obecnie emerytury przyczyniłyby się do presji na polityków, by uchwalali dodatki senioralne czy drożyźniane. Straciłyby na tym najbardziej osoby młode, które teraz chodzą do szkół albo dopiero się rodzą. Ekonomista zwraca uwagę, że liczne badania empiryczne wskazują, że wysokie opodatkowanie likwiduje miejsca pracy przede wszystkim osobom młodym. Czyli tak naprawdę podniesienie wieku emerytalnego umożliwi młodym znalezienie pracy po zakończeniu edukacji - zaznaczył doktor Wojciechowski.

Małgorzata Rusewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwraca natomiast uwagę, że podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet nie tylko przyczyni się do zwiększenia nowych miejsc pracy i nowych inwestycji. Będzie też bardzo korzystne dla samych kobiet, których pozycja na rynku zatrudnienia w stosunku do pozycji mężczyzn zostanie zrównana. Wyższe będą też emerytury. W przypadku kobiet emerytura będzie wyższa o około 30 - 40 procent.


IAR/zbiorcza/Danuta Zaczek/ Radio Parlament

Section02
Section03
Section04