Radio Parlament
Section01

Rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu

Polskie Radio
Danuta Zaczek 24.04.2012
Rozpoczyna  się trzydniowe posiedzenie Sejmu
foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Podniesienie wieku emerytalnego i reforma emerytur mundurowych – to główne punkty rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Sejmu. Są to jednocześnie punkty sporne. Sejm w głosowaniu zdecyduje, czy wprowadzone zostaną one do porządku obrad. Jeśli tak się stanie to zostaną one rozpatrzone w czwartek, 26 kwietnia 2012 roku.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że od 2013 r. stopniowo będzie zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Docelowe 67 lat kobiety osiągną w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.
Nowe regulacje obejmą kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.
Dla osób, które wcześniej chciałyby przejść na emeryturę przewidziano emeryturę częściową. Mogłyby na nią przejść kobiety po ukończeniu 62 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Do tego będzie konieczny staż ubezpieczeniowy: dla kobiet - co najmniej 35 lat, dla mężczyzn - co najmniej 40 lat. Do stażu ubezpieczeniowego będą wliczane okresy: składkowe (okres ubezpieczenia, czyli np. praca na podstawie umowy o pracę, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego) i nieskładkowe (np. okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego).
Wysokość emerytury częściowej ma wynosić 50 proc. pełnej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i nie będzie podwyższana do kwoty najniższej emerytury. Pobrane emerytury częściowe zostaną odliczone od zgromadzonego kapitału emerytalnego. Emeryturę częściową można będzie pobierać bez względu na wysokość osiąganych dochodów z pracy i bez konieczności rozwiązania stosunku pracy.
Zmiany w systemie emerytur mundurowych przewidują, że funkcjonariusze, którzy zostaną przyjęci do służby po wejściu w życie nowych przepisów, będą mogli przejść na emeryturę w wieku 55 lat po przepracowaniu 25 lat.
Premier Donald Tusk mówił po posiedzeniu rządu na którym przyjęto projekty, że koalicjanci zdecydowali, że ze względu na wyjątkowy charakter pracy służb, emerytury mundurowe nie zostaną włączone do systemu powszechnego.
Punktami spornym tego posiedzenia jest również informacja na temat stanowiska rządu w sprawie pakietu legislacyjnego dotyczącego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Podczas głosowań przewidziane jest też sprawozdanie komisji o projekcie uchwały PiS w sprawie wezwania rządu do aktywnego działania na rzecz wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Po konsultacjach z klubami słowo „wezwania” zastąpiono słowem „wsparcia”.
W środę, pierwszego dnia posiedzenia, poza rozstrzygnięciem punktów spornych, odbędzie się pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks Karny. Zmiany dotyczą eliminacji podwójnego karania osób fizycznych za ten sam czyn.
Przewidziane jest też pierwsze czytanie zmiany Kodeksu postępowania karnego dotyczące orzekania o kosztach procesowych w sprawach rozpoznawanych w trybie publicznoskargowym.
W następnej kolejności Sejm rozpatrzy projekt zmiany prawa telekomunikacyjnego, autorstwa PSL dotyczący skrócenia z 24 do 6 miesięcy terminu przechowywania danych o połączeniach telefonicznych.
Odbędzie się również pierwsze czytanie projektu ustawy o opodatkowaniu niektórych instytucji finansowych. Jest to projekt przygotowany przez SLD i dotyczy opodatkowania podatkiem w wys. 0,25 proc. podstawy opodatkowania banków i innych instytucji finansowych.
Posłowie rozpatrzą również cztery ustawy upoważniające prezydenta do ratyfikacji umów podpisanych 2 i 6 grudnia 2011 roku o wymianie informacji podatkowych z wyspą Jersey i Baliwarem Guernsey oraz w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do osób fizycznych i w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub powietrzne na wyspie Jersey.
Oba terytoria: wyspa Jersey i Baliwar Guernsey to wyspy na kanale La Manche uważane powszechnie za raje podatkowe.
Na czwartek przewidziano pytania w sprawach bieżących i informację bieżącą oraz pierwsze czytanie ustaw emerytalnych.
W piątek odbędą się głosowania. W bloku głosowań zaplanowano głosowanie nad poprawkami Senatu do zmiany ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz do ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach.
Po głosowaniach minister zdrowia przedstawi informację o zwalczaniu chorób nowotworowych w 2010 roku. Omówi też kierunki realizacji programu zwalczania chorób nowotworowych w 2012 i 2013 roku.
Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04