Radio Parlament
Section01

Koniec raju podatkowego na wyspie Jersey

Polskie Radio
Danuta Zaczek 27.04.2012
Polscy turyści bardzo chętnie wybierają Egipt, jako miejsce wypoczynku
Polscy turyści bardzo chętnie wybierają Egipt, jako miejsce wypoczynku , foto: sxc.hu

Sejm upoważnił prezydenta do ratyfikacji umowy o wymianie informacji podatkowych i unikaniu podwójnego opodatkowania z wyspą Jersey, w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym - również z wyspą Jersey, oraz o wymianie informacji podatkowych z Baliwatem Guernsey.

Wszystkie cztery umowy zostały podpisane w Londynie w grudniu 2011 roku. Obie wyspy leżą na Kanale La Manche w achipelagu wysp Normandzkich, będących autonomiczną częścią Wielkiej Brytanii.

Głową Wyspy Jersey jest królowa brytyjska Elżbieta II, ale praktyczną władzę sprawuje tam rząd wybierany w wyborach. Nie jest częścią UE ale za bezpieczeństwo wyspy odpowiada Wielka Brytania. Polska społeczność na wyspie liczy około 5 tys. osób.

Guernsey posiada specyficzny status Dependencji Korony brytyjskiej. Nie stanowi jednak formalnie części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ani Enii Europejskiej.

Podczas prac nad ustawą ratyfikacyjną podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Maciej Grabowski mówił, że wyspa Jersey jest wyspą o podwyższonym ryzyku podatkowym. Wyjaśnił, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ma na celu ochronę przed podwójnym opodatkowaniem dochodów z pracy najemnej oraz emerytur i rent. Dochody te będą opodatkowane tylko w państwie rezydencji, w przypadku wykonywania pracy w innym państwie. Natomiast wynagrodzenia dyrektorów i osób zasiadających w radach nadzorczych, mających siedzibę w drugim państwie, mogą być opodatkowane w drugim państwie. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne przewiduje, iż zyski uzyskiwane przez przedsiębiorstwo każdej ze stron są opodatkowane w miejscu faktycznego zarządu przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorstwo polskie wyłącznie zarejestrowałoby się na Wyspie Jersey, a faktyczny zarząd miałoby w Polsce, to byłoby opodatkowane w Polsce.

Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04