Wszystkie cztery umowy zostały podpisane w Londynie w grudniu 2011 roku. Obie wyspy leżą na Kanale La Manche w achipelagu wysp Normandzkich, będących autonomiczną częścią Wielkiej Brytanii.
Głową Wyspy Jersey jest królowa brytyjska Elżbieta II, ale praktyczną władzę sprawuje tam rząd wybierany w wyborach. Nie jest częścią UE ale za bezpieczeństwo wyspy odpowiada Wielka Brytania. Polska społeczność na wyspie liczy około 5 tys. osób.
Guernsey posiada specyficzny status Dependencji Korony brytyjskiej. Nie stanowi jednak formalnie części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ani Enii Europejskiej.
Podczas prac nad ustawą ratyfikacyjną podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Maciej Grabowski mówił, że wyspa Jersey jest wyspą o podwyższonym ryzyku podatkowym. Wyjaśnił, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ma na celu ochronę przed podwójnym opodatkowaniem dochodów z pracy najemnej oraz emerytur i rent. Dochody te będą opodatkowane tylko w państwie rezydencji, w przypadku wykonywania pracy w innym państwie. Natomiast wynagrodzenia dyrektorów i osób zasiadających w radach nadzorczych, mających siedzibę w drugim państwie, mogą być opodatkowane w drugim państwie. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne przewiduje, iż zyski uzyskiwane przez przedsiębiorstwo każdej ze stron są opodatkowane w miejscu faktycznego zarządu przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorstwo polskie wyłącznie zarejestrowałoby się na Wyspie Jersey, a faktyczny zarząd miałoby w Polsce, to byłoby opodatkowane w Polsce.
Danuta Zaczek/Radio Parlament