Radio Parlament
Section01

Burza w Sejmie przed ostatecznym głosowaniem mundurówek

Polskie Radio
Danuta Zaczek 11.05.2012
Burza w Sejmie przed ostatecznym głosowaniem mundurówek
foto: fot. PAP/Artur Reszko

Tuż przed uchwaleniem ustawy reformującej system emerytur mundurowych Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła godzinną przerwę w obradach. Następnie przedłużyła ją o kolejne pół godziny.

Stało się tak po słowach Janusza Palikota, który poprosił o przerwę i zwołanie konwentu seniorów w związku z „nieprawdopodobnym chamstwem Jarosława Kaczyńskiego”, który – jego zdaniem porównał Palikota i jego ugrupowanie do Adolfa Hitlera. „Rozumiem, że człowiek, który był gotów wysłać swojego brata na śmierć do Smoleńska oraz zachęcał do stosowania aresztów wydobywczych, jest zdolny do każdej podłości, ale Wysoka Izba musi dbać, by pewne granice nie były przekraczane w tym parlamencie” – mówił Palikot.

Jarosław Kaczyński odpowiadając z kolei na wystąpienie premiera Donalda Tuska stwierdził, że premier Tusk i jego ludzie są odpowiedzialni za poziom grubiaństwa w polskim życiu politycznym na poziomie marzeń Adolfa Hitlera o Polakach.

PiS złożyło wniosek o wykluczenie z dalszych obrad Janusza Palikota. Janusz Palikot chce wykluczenia z obrad Jarosława Kaczyńskiego.

Podczas głosowania poprawek do ustawy reformującej emerytury mundurowe przyjęto jedną poprawkę, którą zgłosił klub PSL. Zgodnie z przyjętą poprawką emerytura mundurowa będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych, a nie – jak to proponowała komisja - za każdy pełny miesiąc tej służby.

Sejm odrzucił poprawki opozycji zmierzające do objęcia systemem emerytur mundurowych Służby Celnej i Straży Marszałkowskiej.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, Straży Granicznej, BOR, PSP i Służby Więziennej, a także żołnierze zawodowi.

Ustawa zakłada, że emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru (obecnie jest to 40 proc.) i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. Ustawa nie przewiduje łączenia emerytury z rentą.

Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04