Radio Parlament
Section01

Nowe zasady wydawania paszportów dzieciom

Polskie Radio
Danuta Zaczek 25.05.2012
Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą, poseł PiS Adam Lipiński prezentuje paszport z pieczątką zakazu wjazdu na Białoruś
Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą, poseł PiS Adam Lipiński prezentuje paszport z pieczątką zakazu wjazdu na Białoruś, foto: fot. PAP/Artur Reszko

Paszport dla dziecka, które nie ukończyło 13 r.ż. ważny będzie 5 lat . Przy wyrabianiu tego dokumentu nie będzie konieczna obecność małoletniego. Sejm zmienił ustawę o dokumentach paszportowych znacznie upraszczając przepisy dotyczące wydawania paszportów dzieciom.

Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą o dokumentach paszportowych, która weszła w życie 19 lutego 2010 roku w Polsce są 3 rodzaje paszportów: paszport tymczasowy wydawany dzieciom do lat 5, z rocznym okresem ważności; paszport wydawany dzieciom od 5-go do 13-go roku życia z 5-cioletnim okresem ważności oraz paszport wydawany dorosłym, ważny 10 lat od daty jego wydania. Po wejściu ustawy w życie w Polsce będą 2 rodzaje paszportów.

Nowelizację zainicjowali posłowie SLD. W uzasadnieniu do projektu ustawy przytoczyli dane z których wynika, że w Niemczech paszport dla dziecka jest ważny 6 lat, we Francji, Szwajcarii, Czechach, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Islandii, USA i Australii 5 lat, w Austrii 10 lat. Na Litwie, na Słowacji i w Hiszpanii paszport dzieci do 5 roku życia jest ważny 2 lata.

W pierwotnym przedłożeniu zaproponowano wydłużenie ważności paszportu wydawanego dzieciom do 5 lat z 1 roku do 5 lat. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Komisja wniosła do projektu poprawki, które zostały przyjęte przez Wysoką Izbę.

Pierwotnie ustawa miała wejść w życie 14 od jej ogłoszenia. Jednak Sejm przyjął poprawkę wydłużającą ten okres do 30 dni. Jak wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych Roman Dmowski zdecydowały o tym względy techniczne – konieczność wprowadzenia zmian w systemach informatycznych.

Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat

Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04