Kluby PO i PSL nie poprą poselskiego projektu ustawy wprowadzającego podatek od niektórych instytucji finansowych.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy – autorstwa posłów PiS – którego celem jest wprowadzenie tzw. podatku bankowego. Projekt ustawy dotyczy opodatkowania wszelkiego typu instytucji finansowych, takich jak: banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne. Ma być alternatywą dla wprowadzonej przez rząd podwyżki VAT do 23 procent. To rozwiązanie zapewni budżetowi państwa dodatkowe fundusze – przekonywali posłowie opozycyjnego PiS. W projekcie ustawy zaproponowano, by stawka podatku od niektórych instytucji finansowych wynosiła 0,39 proc. podstawy opodatkowania (sumy aktywów). Projekt przewiduje zwolnienie z podatku aktywów o wartości nie przekraczającej 10 mln zł. PiS zapewnia, że nie chodzi o zwolnienie z podatku bankowego SKOK-ów, gdyż te nie są bankami.
Negatywne stanowisko do poselskiego projektu przedstawił Narodowy Banka Polski. NBP stoi na stanowisku, że prawo w tym zakresie powinno brać pod uwagę propozycje formułowane na forum UE. Brak skoordynowanych działań w tym zakresie może rodzić negatywne konsekwencje w postaci naruszenia zasad równej konkurencji pomiędzy poszczególnymi krajami. NBP przypomina, że propozycja Rady UE zmierza do wprowadzenia innego podatku – podatku od transakcji finansowych. Zdaniem NBP podatek osłabi banki, tymczasem należy wzmacniać ich pozycję kapitałową. W ocenie NBP zysk dla budżetu państwa po wprowadzeniu tego podatku wyniósłby ok. 5 mld zł.
Rząd nie przyjął stanowiska wobec poselskiego projektu – poinformowała Maria Elżbieta Orłowska – sekretarz stanu w ministerstwie finansów. Zaznaczyła jednak, że jest upoważniona do przestawienia stanowiska ministra finansów, które jest negatywne. W ocenie ministerstwa nie ma gwarancji, że dodatkowe koszty nałożone na instytucje finansowe nie przełożą się na konsumentów i na tych, którzy najczęściej muszą usług bankowych korzystać – mówiła. Orłowska podkreśliła, że najważniejszym czynnikiem, który wpłynął na taką opinię ministerstwa jest brak analizy, która by pozwoliła ocenić stabilność rynków finansowych po wprowadzeniu dodatkowego podatku.
Maria Elżbieta Orłowska poinformowała, że rząd pracuje nad projektem zmian w ustawie o Bankowy Funduszu Gwarancyjnym. Prace nad tym projektem są bardzo zaawansowane. Projekt rozszerza dotychczasowe opłaty na banki o dodatkową opłatę w celu zapewnienia większej ilości pieniędzy zgromadzonych na funduszu własnym Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Celem tej ustawy jest zapewnienie stabilizacji finansowej bankom. „Obecnie jest to 0,3 proc. razy całkowity wymóg kapitałowy. Chcemy by ten fundusz składał się z 2-ch komponentów i by nie była przekroczona maksymalna kwota, która wynika z obecnego stanu prawnego”- powiedziała.
Platforma Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie projektu ustawy w I czytaniu. Głosowanie w piątek.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament