Skutkiem nieprzyjęcia ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 rok będzie jedynie uszczuplenie dochodów Narodowego Funduszu Zdrowia. Rolnicy nadal będą mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, bo przpisów tego dotyczących nie zakwestionował Trybunał Konstytucyjny – powiedział Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.
W Senacie trawa debata nad uchwaloną przez Sejm ustawą o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r.
Senackie komisje zdrowia i rolnictwa, które zajmowały się ustawą w środę /18.01/ zarekomendowały Senatowi przyjęcie tej ustawy bez poprawek.
Średnia miesięczna składka zdrowotne dla rolnika i jego domowników wyniesie 21 zł – powiedział wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Jakub Szulc przedstawił statystykę z której wynika, że w Polsce jest 1 mln 92 tys. gospodarstw rolnych. Statystycznie na jedno gospodarstwo przypada 1,4 osoby, która powinna odprowadzić składkę zdrowotną – mówił Szulc. Wiceminister zdrowia poinformował, że budżet państwa nadal będzie opłacał składki za 65 do 70 procent gospodarstw rolnych.
Odpowiadając na pytania senatorów Jakub Szulc poinformował, że składka zdrowotna na dzieci i ucząca się młodzież od 16 do 26 r.ż. będzie jak dotychczas opłacana z budżetu państwa.
Zgodnie z ustawą, składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolnika.
W gospodarstwach o powierzchni do 6 ha przeliczeniowych składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.W gospodarstwach powyżej 6 ha przeliczeniowych składkę będzie opłacał sam rolnik. Składkę zdrowotną będą również opłacać rolnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z projektem ustawy, mają być opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne. Ich opłacanie zacznie się od II kwartału 2012 r.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament