Podczas debaty senator Wiesław Dąbkowski złożył poprawkę przesuwającą o kolejny rok termin wejścia w życie ustawy. Głosowanie jeszcze dziś.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawy – Prawo o ruchu drogowym w ubiegłym tygodniu. Nowelizacja polega na przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów uchwalonych w styczniu 2011 roku z 11 lutego 2012 na 19 stycznia 2013 roku.
Podczas senackiej debaty senator Wiesław Dąbkowski złożył poprawkę, by termin wejścia w życie nowych zasad zdawania egzaminów na prawo jazdy wydłużyć o kolejny rok. Głosowanie jeszcze w dniu dzisiejszym.
Podczas debaty senator skrytykował ustawę, która pierwotnie miała wejść w życie 11 lutego tego roku. Przekonywał, że jest ona zbyt restrykcyjna. Prawo jazdy wydane na nowych zasadach łatwiej będzie można utracić i trudniej odzyskać – mówił. Koszt uzyskania prawa jazdy zwiększa się dwukrotnie – mówił. Zdaniem senatora taka sytuacja będzie sprzyjać korupcji. Senator Dąbkowski przypomniał, że już teraz po polskich drogach bez prawa jazdy jeździ ok. 20-tu tysięcy kierowców.
Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w ministerstwie transportu powtórzył to co mówił w Sejmie, że były wątpliwości, czy Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, są przygotowane do realizacji ustawowych obowiązków. Stąd propozycja wydłużenia terminu wejścia ustawy w życie.
Ustawa o kierujących pojazdami na nowo określa zasady uzyskiwania praw jazdy, na nowo definiuje zasady szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, w nowy sposób określa zasady nadzoru nad ośrodkami egzaminowania i szkolenia kierowców, instruktorów, egzaminatorów i kierowców.
Ustawa określa, że egzamin państwowy dotyczący wszystkich kategorii prawa jazdy będzie przeprowadzany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament