Radio Parlament
Section01

Prokurator Generalny o funkcjonowaniu prokuratury.

migracja
migrator migrator 02.02.2012

Prokurator Generalny uważa, że reforma prokuratury nie została zakończona. Andrzej Seremet mówił w Senacie, że obowiązujący od 2009 model rozdzielności prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości sprawdził się.

Prokurator Generalny Andrzej Seremet mówił dziś /2.02.2012/ w Senacie, że obowiązujący od 2009 model rozdzielności prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości sprawdził się.
W opini Seremeta reforma prokuratury nie została zakończona. Prokurator poinformował,że powołał zespół, który ma zająć się przygotowaniem nowelizacji ustawy o prokuraturze.

Andrzej Seremet uważa, że prokuratura powinna mieć niezależny budżet. W nowelizacji należy też określić relacje prokuratury z parlamentem. Określić uprawnienia i miejsce Krajowej Rady Prokuratury, prokuratury wojskowej i pionu śledczego IPN. Zdaniem Seremata powinny się tam znaleźć regulacje dotyczące odpowiedzialności prokuratorów za błędne decyzje.

Andrzej Seremet opowiedział się za włączeniem prokuratury wojskowej do systemu powszechnego z zachowaniem jej odrębności. W jego ocenie należy zachować stanowisko Naczelnego Prokuratora Wojskowego. "Nie powinien być on jednym z dyrektorów departamentu" - uważa Seremet.

W ocenie prokuratora Generalnego zmianę prawa należy rozpocząć od zmian w konstytucji w której nie ma zapisów dotyczących prokuratury.

Andrzej Seremet uważa, że nie ma powodu, by minister sprawiedliwości znów miał tak szerokie kompetencje jak poprzednio. Jego zdaniem, w obecnym kształcie prokuratura jest bliższa sądowi niż organom ścigania. Nie orzeka wprawdzie o winie i karze, jednak jej działania wpływają na losy postępowań. Zdaniem Andrzeja Seremeta, nie sprawdziły się obawy, że Prokuratura Generalna stanie się korporacją nie podlegającą kontroli. Kontrolę nad prokuratorem sprawuje sąd - mówił.

Prokurator Seremet odniósł się też do zmian kadrowych w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej. Jego zdaniem, 9 stycznia, w dniu postrzelenia się pułkownika Mikołaja Przybyła, doszło do zdarzeń, do których nie powinno dojść. Ówczesny szef wojskowej prokuratury poparł wówczas stanowisko pułkownika Przybyła, który sprzeciwiał się włączeniu wojskowych śledczych do struktur cywilnych. Zdaniem Andrzeja Seremeta, w ten sposób w społeczeństwie mogło dojść do przekonania, że prokuratura jest podzielona.

W Senacie Andrzej Seremet przedstawia informację o sytuacji w polskiej prokuraturze.

IAR//Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04