Otwierając konferencję minister Jacek Michałowski, w tamtych latach pracownik Kancelarii Senatu, przypomniał, że już wówczas była świadomość jak dalece przełomowe są te lata i jak ważne będą w ocenie współczesnej historii Polski . A Senat - pierwsza w pełni demokratycznie wybrana instytucja nowej Polski, był dobrym miejscem, by gromadzić pewne dokumenty. Gromadziło je wielu ludzi, także Henryk Wujec, który później przekazał swoje ogromne archiwum do Senatu.
Dziś istnieje pilna potrzeba scalenia, zdigitalizowania i udostępnienia tych archiwaliów, tak by mieli do nich dostęp wszyscy, a przede wszystkim młodzież. Archiwum to powinno być dostępne bezpłatnie w internecie. Zabezpieczenie zbiorów powinno odbywać się z pełnym z poszanowaniem praw ich właścicieli, a Archiwum Przełomu obiecuje pomoc techniczną w digitalizacji prywatnych zbiorów.
Prace nad utworzeniem "Archiwum Przełomu" zostały zapoczątkowane w Senacie w 2009 r., w czerwcu tego roku przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Prezydenta RP i projekt realizowany jest wspólnie.
Współpracę przy tworzeniu „Archiwów Przełomu” zapowiedzieli szefowie czterech Kancelarii: Prezydenta, Premiera, Sejmu i Senatu oraz Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
W konferencji udział biorą m.in: profesor Andrzej Friszke, były premier Tadeusz Mazowiecki, minister Henryk Wujec i doradca Prezydenta ds samorządu Jerzy Regulski.
/IAR/ Elżbieta Mamos