Radio Parlament
Section01

8.plenarne posiedzenie Senatu

Polskie Radio
Elżbieta Mamos-Gawryś 27.03.2012
Senat RP
Senat RP, foto: senat.gov.pl

Jutro (28.03.12) rozpoczyna się 8. plenarne posiedzenie Senatu.


8. plenarne posiedzenie Senatu rozpoczyna się 28,. marca o godzinie 11.00. Podczas tego posiedzenia Senat zajmie się min. ustawą o zmianie ustawy o drogach publicznych. Był to rządowy projekt ustawy. Sejm uchwalił ustawę na 9 posiedzeniu 2 marca 2012 r. Ustawa ma na celu wdrożenie do prawa polskiego procedur dotyczących zarządzania bezpieczeństwem dróg wchodzących w skład transeuropejskiej sieci drogowej. Proponowane zmiany to. m.in.: wprowadzenie obowiązku przeprowadzania audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego, klasyfikacji odcinków dróg o dużej koncentracji wypadków, klasyfikacji odcinków dróg ze względu na bezpieczeństwo sieci drogowej, określenie wymagań wobec audytora, który przeprowadza audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego (ukończenie szkolenia, zdanie egzaminu i wprowadzenie obowiązku sporządzania przez policję sprawozdania z każdego wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, który wydarzył się w transeuropejskiej sieci drogowej.
Podczas tego posiedzenia senatorowie będą także debatować nad ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie. Był to prezydencki projekt ustawy. Ustawa wprowadza obowiązek umieszczania godła RP na stroju reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej oraz reprezentacji paraolimpijskiej.
W porządku obrad 8. posiedzenia Senatu jest także drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt tej ustawy został wniesiony przez senacką Komisję Ustawodawczą, a sama ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Projekt zmierza do wyeliminowania z systemu prawnego możliwości wymierzania opłaty dodatkowej osobom, które nie opłaciły składek ZUS albo opłaciły je w zaniżonej wysokości. Osoby te będą podlegały karaniu za przestępstwo lub za wykroczenie.
Senat zaplanował również drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Projekt ustawy jest wykonaniem obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jako taki został wniesiony przez senacką Komisję Ustawodawczą. Projekt ma na celu stworzenie mechanizmów zabezpieczających jednostki samorządu terytorialnego przed pochopnymi zmianami ich granic. Wnioskodawcy proponują, aby akt prawny Rady Ministrów dotyczący zmiany tych granic miał formę decyzji, podlegającej kontroli sądu administracyjnego (obecnie ma formę rozporządzenia).
I jeszcze podczas tego posiedzenia Senatu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o referendum lokalnym. Projekt ustawy przygotowała Komisja Ustawodawcza. Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Zmiana ustawy ma polegać na tym, aby członkowie wspólnoty samorządowej mogli zająć stanowisko w referendum w istotnych sprawach dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących wspólnotę, a nie zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji organów innych władz publicznych.
Odbędzie się także debata nad projektem uchwały w sprawie odebrania Senatowi RP środków finansowych na współpracę z Polonią i wspieranie Polaków za granicą. Projekt uchwały został wniesiony przez senatora Stanisława Karczewskiego, przewodniczącego senackiego klubu PiS. Decyzja sejmu, pieniadze w kwocie 68 mln zł , którymi w poprzednich kadencjach dysponowal Senat i które były przeznaczane na wspieranie Polonii, zostały przekazane do budżetu ministerstwa spraw zagranicznych.

/IAR/ Elżbieta Mamos




Section02
Section03
Section04