9. Posiedzenie Senatu odbędzie się 11 i 12 kwietnia. Rozpoczęcie posiedzenia o godzinie 10.00.
Podczas tego posiedzenia Senat rozpatrzy m.in. ustawę „Prawo ochrony środowiska”. Był to rządowy projekt ustawy, został on uchwalony przez Sejm na 10. posiedzeniu16 marca 2012 r.
Ustawa ma na celu przeniesienie do polskiego prawa postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy zwanej „dyrektywą CAFE”. Dyrektywa ta definiuje i określa cele dotyczące jakości powietrza w państwach członkowskich UE, mówi o zapewnieniu udostępniania informacji o jakości powietrza oraz wprowadzanie nowych mechanizmów dotyczących zarządzania jakością powietrza w strefach i aglomeracjach. Senacka wnosi o wprowadzenie 3 poprawek do ustawy.
Senatorowie zajmą się także ustawą o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Był to poselski projekt ustawy., uchwalony przez Sejm 16 marca br.
Ustawa zakłada zmniejszenie obciążeń jednostek samorządu terytorialnego w dziedzinie wspierania rodziny i pieczy zastępczej w okresie przejściowy, do 31 grudnia 2014 r., m.in. poprzez zastąpienie niektórych obligatoryjnych form wsparcia formami fakultatywnymi. Ustawa przewiduje np. wprowadzenie fakultatywności zatrudniania asystenta rodziny i osoby do pomocy w rodzinnych domach dziecka, wprowadza jedynie możliwość a nie obowiązek przydzielenia koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej rodzinom, które posiadają ponad dwuletnie doświadczenie oraz ogranicza uprawnienia rodzin zastępczych zawodowych, w których przebywa więcej niż troje dzieci (starosta jest zobowiązany do przyznania jednego z dwóch uprawnień, a nie jak dotychczas obu).
Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej wnosi o wprowadzenie 11 poprawek do ustawy, a Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej proponuje wprowadzenie 10 poprawek.
Senat rozpatrzy również ustawę o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Był to rządowy projekt ustawy, uchwalony przez Sejm 16 marca 2012 r.
Ustawa przenosi do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich oraz dyrektywy Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji proponuje do tej ustawy 8 poprawek a Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej aż 18 poprawek.
W porządku obrad 9. Posiedzenia Senatu zaplanowana jest także informacja Rządu RP na temat sprawowania opieki nad Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju oraz drugie czytanie projektu uchwały w sprawie odebrania Senatowi RP środków finansowych na współpracę z Polonią i wspieranie Polaków za granicą.
/IAR/ Elżbieta Mamos