Radio Parlament
Section01

Uchwała Senatu w 30.rocznicę utworzenia TKK NSZZ "Solidarność"

Polskie Radio
Elżbieta Mamos 26.04.2012
Logo Solidarności z niewidocznym N na początku skrótu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy
Logo "Solidarności" z niewidocznym "N" na początku skrótu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy, foto: Fot. wikipedia

Senat przyjął uchwałę w 30.rocznicę utworzenia TKK NSZZ "Solidarność"

Senatorowie jednogłośnie przyjęli uchwałę o uczczeniu 30 .rocznicy powstania Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność".
W treści uchwały Senat przypomina "22 kwietnia 1982 roku, na spotkaniu, przywódcy konspiracyjnej Solidarności uzgodnili zasady i sposób koordynacji swoich działań w kraju i za granicą. Misją TKK było utrzymanie Solidarności jako najważniejszej instytucji niezależnego, samorządnego
społeczeństwa, które swą potrzebę wolności mogło przez wiele lat realizować tylko przez aktywność w podziemiu. Fundamentem pozostawała solidarnościowa strategia walki bez przemocy. Strategicznym celem, było odzyskanie możliwości legalnego działania, a jednym z efektów - niezależne kadry w chwili odradzania się demokracji i wolnego rynku.
Dzisiaj Senatorowie, świadomi, że Solidarność jest źródłem odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej, przekazują słowa szacunku wszystkim, którzy swoją podziemną aktywnością zachowali siłę i znaczenie Solidarności. Nie wahamy się nazwać solidarnościowej konspiracji Wielką. Na tę Wielkość składają się setki tysięcy obywateli angażujących się w strajki, manifestacje, pomoc aresztowanym i internowanym, w ochronę ich rodzin, zaangażowanych w druk i kolportaż niezależnych pism i książek. Ta Wielkość to także zaangażowanie i wsparcie obywateli Europy i Świata w obronie misji i wizji Solidarności. Wszystkim ludziom zaangażowanym w tę działalność należą się słowa uznania i podziękowania od Senatu RP. Są oni dla nas współtwórcami Ruchu Solidarności, który wyznaczył nowe drogi dochodzenia do demokracji i wolnego społeczeństwa.
Droga, którą wyznaczyło dziedzictwo Solidarności, pozwoliła naszej Ojczyźnie zająć godne miejsce we wspólnocie wolnych narodów. Kultywowanie tego dziedzictwa, pamiętanie o nadziejach i wartościach "Solidarności", która powstała jako rzecznik pluralizmu, tolerancji i szacunku dla godności każdego człowieka, pozostaje dla nas trwale obecnym wyzwaniemi obowiązkiem."
Uchwła została podjęta jednogłośnie.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04