Radio Parlament
Section01

Czy rolnicy będą podwójnie karani?

Polskie Radio
Danuta Zaczek 30.05.2012

Senator Grzegorz Wojciechowski z PiS jest zdania, że rolnik zatrudniający nielegalnego cudzoziemca będzie mógł być ukarany podwójnie: grzywną lub ograniczeniem wolności oraz dodatkowo zabraniem mu unijnych dotacji.

W Senacie odbyła się dyskusja nad uchwaloną przez Sejm ustawą o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i petycji chce odrzucenia uchwalonej przez Sejm ustawy wprowadzającej zakaz zatrudniania cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywają w naszym kraju. W ocenie komisji ustawa operuje niezdefiniowanymi pojęciami, które nie pojawiają się w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady WE z czerwca 2009 – mówił senator Jan Rulewski, sprawozdawca komisji. Jako przykład podał tytuł ustawy - o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej - gdy dyrektywa mówi o „zatrudnieniu”.

Inna senacka komisja, Komisja Rodziny i Polityki Społecznej nie poszła tak daleko. Senator Jan Michalski poinformował, że komisja zgłasza jedynie 11 poprawek o charakterze techniczno legislacyjnym.

W trakcie dyskusji zgłoszono 2 poprawki.

Senator Jan Michalski zaproponował, by Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy przygotowując zbiorcze wyniki kontroli za 2012 rok uwzględniły procentowy udział podmiotów zatrudniających cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce w podziale na sekcje, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Poprawkę senatora Michalskiego popiera rząd.

Jednocześnie rząd jest przeciwny poprawce senatora Grzegorza Wojciechowskiego, która zmierza do wykreślenia z ustawy przepisów mówiących o konieczności zwrotu wraz z odsetkami środków uzyskanych z UE wobec tych, którzy złamią zakaz zatrudniania cudzoziemca przebywającego w naszym kraju bez wymaganych dokumentów. Senator obawia się, że rolnicy zatrudniający nielegalnie przebywających w naszym kraju cudzoziemców byliby karani podwójnie: karą grzywny lub karą ograniczenia wolności oraz koniecznością zwrotu środków unijnych pozyskanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy wraz z odsetkami.

Głosowanie odbędzie się pod koniec posiedzenia Senatu.

Uchwalona przez Sejm ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wprowadza, pod groźbą różnych kar, bezwzględny zakaz zatrudniania cudzoziemców, którzy przebywają nielegalnie w naszym kraju. Ustawa wprowadza też kary za zatrudnianie osób, które padły ofiarami handlu ludźmi oraz zatrudnionych w warunkach szczególnego wyzysku. Ustawa nakłada na pracodawcę obowiązek zażądania od cudzoziemca okazania dokumentu uprawniającego do pobytu w Polsce oraz wypłatę mu należnego wynagrodzenia.

Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04