Emerytury w systemie powszechnym
Za przyjęciem przez Senat bez poprawek ustawy, która wydłuża wiek emerytalny w systemie powszechnym głosowało 63 senatorów, a 31 było przeciw. Żaden z senatorów nie wstrzymał się od głosu.
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznytch zrównuje i stopniowo wydłuża wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Zakłada też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.
Ustawa ogranicza stosowanie przepisów, które dotychczas umożliwiały wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej przez rolników oraz sędziów i prokuratorów. Nowe regulacje obejmą kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.
Emerytury służb mundurowych
Za przyjęciem przez Senat bez poprawek ustawy emerytalnej dot. służb mundurowych głosowało również 63 senatorów, a 31 było przeciw. Żaden z senatorów nie wstrzymał się od głosu.
Ustawa reformująca system emerytur mundurowych wydłuża aktywność zawodową funkcjonariuszy policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, Straży Granicznej, BOR, PSP i Służby Więziennej, a także żołnierzy zawodowych. Będą oni mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby i po osiągnięciu 55 r. ż. Ustawa zakłada, że emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru (obecnie jest to 40 proc.) i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. Ustawa nie przewiduje łączenia emerytury z rentą.
Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, Straży Granicznej, BOR, PSP i Służby Więziennej, a także żołnierze zawodowi.
Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.
Obie ustawy trafią teraz na biurko prezydenta
Danuta Zaczek/Radio Parlament