Radio Parlament
Section01

Komisja pozytywnie tylko o 1 poprawce

PAP
Danuta Zaczek 10.05.2012
Komisja pozytywnie tylko o 1 poprawce
foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w systemie emerytalnym negatywnie zaopiniowała większość poprawek do rządowego projektu noweli ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Wśród nich są wnioski o odrzucenie projektu zgłoszone przez kluby PiS i SP.

Według jednej z negatywnie zaopiniowanych poprawek wysokość emerytury ma być obliczana na podstawie średniej pensji nie z 10 a z trzech wybranych, kolejnych lat służby. Tomasz Kaczmarek (PiS) przypomniał, że pierwotnie projekt rządowy zakładał ten drugi wariant, ale - jak mówił poseł - ostatecznie rząd bez konsultacji społecznych to zmienił.

Wśród poprawek negatywnie zaopiniowanych przez komisję znalazła się również propozycja SLD, według której do systemu emerytur mundurowych włączona zostałaby Straż Marszałkowska, w której szeregach pracuje ok. 150 osób.

Według jedynej poprawki zgłoszonej przez PSL i pozytywnie rozpatrzonej przez komisję emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych nie tylko żołnierzom, ale także funkcjonariuszom pozostałych służb objętych systemem emerytur mundurowych.

Służby mundurowe krytykują reformę

Projekt krytykuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Według związkowców nie do przyjęcia są m.in.: warunek równoczesnego osiągnięcia 25 lat służby i 55 lat życia dla uzyskania pierwszych uprawnień emerytalnych. W opinii Federacji powinno to być 25 lat służby i 50 lat życia bądź 25 lat służby bez określania limitu wieku.

W stanowisku NSZZ Policjantów przesłanym PAP w czwartek napisano, że skierowany w takiej wersji do Sejmu projekt rządowy nie został poddany konsultacjom społecznym określonym w ustawie o związkach zawodowych. "Jest to dostateczną przyczyną wstrzymania prac nad projektem i ponownego przeprowadzenia konsultacji" - głosi stanowisko związku. Elementem, który według związkowców nie był konsultowany, jest kwestia dotycząca obliczania wysokości emerytury.

Co zawiera projekt?

Projekt reformy „mundurówek” autorstwa MSW zmierza do wydłużenia aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy. Funkcjonariusze mają nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Obecnie, by przejść na emeryturę, muszą - niezależnie od wieku - przepracować 15 lat.

Według projektu emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru (obecnie jest to 40 proc.) i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. Jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby przez żołnierzy na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą.

Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, Straży Granicznej, BOR, PSP i Służby Więziennej, a także żołnierze zawodowi.

Wcześniej w czwartek członkowie komisji debatowali nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o emeryturach z FUS. Głosowanie nad oboma projektami ma odbyć się w Sejmie w piątek.

dz

Section02
Section03
Section04