Radio Parlament
Section01

Pracodawcy przeciw niektórym zmianom w ustawie okołobudżetowej.

migracja
migrator migrator 24.11.2011

1 grudnia odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, czyli tzw. „ustawy okołobudżetowej”.

Ustawa ta wprowadza między innymi zmiany ograniczające wysokość dotacji z budżetu państwa dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wysokości 30 proc. wydatków Funduszu, przeznaczonych na dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz zmiany zasad finansowania szkoleń , staży podyplomowych i rezydentury dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Mają być one w 2012 r. finansowane ze środków Funduszu Pracy.
Zmianom tym sprzeciwiają się pracodawcy zrzeszeni w organizacji Pracodawcy RP. W specjalnie wydanym oświadczeniu przypominają, że celem Funduszu Pracy jest prowadzenie aktywnej polityki walki z bezrobociem. „Nie zgadzamy się, aby środki z Funduszu Pracy były wydatkowane na inne zadania niż np. pomoc osobom bezrobotnym. Budżet Funduszu już został wyraźnie ograniczony i dalsze zmniejszanie oraz finansowanie z jego środków m.in. staży i specjalizacji zawodów medycznych w okresie spowolnienia gospodarczego spowoduje istotne pogorszenie sprawności funkcjonowania instytucji promocji zatrudnienia. Proponowane rozwiązania będą skutkować ograniczeniem wydatków na aktywne formy zatrudnienia o ponad 50 proc., co negatywnie wpłynie na rynek pracy”- czytamy w oświadczeniu Pracodawców RP.
Pracodawcy RP przypominają również, że ograniczone mają zostać także dotacje celowe z budżetu państwa na dopłaty do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację tego zadania otrzymuje dziś dotację w wysokości 55 proc. zaplanowanych środków. Ministerstwo Finansów planuje obniżyć tę kwotę do zaledwie 30 proc. - Stanowczo sprzeciwiamy się takim planom – mówią pracodawcy.Dofinansowania do pensji stanowią rzeczywisty i celowy instrument zachęcający do zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Zmniejszenie funduszy na te działania stanowi zagrożenie dla płynności PFRON oraz będzie miało negatywny wypływ na sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy – mówi ekspert Pracodawcy RP,Piotr Rogowiecki.

IAR/Danuta Zaczek/ Radio Parlament

Section02
Section03
Section04