Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy refundacyjnej.
Wcześniej prezydencka minister Irena Wóycicka rozmawiała o nowelizacji z prezesami Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz Rzecznikiem Praw Pacjenta – podała Kancelaria Prezydenta.
Wg Kancelarii Prezydenta zaproszeni goście nie wyrażali zastrzeżeń do noweli ustawy, choć zwracali uwagę, że nie rozwiązuje ona wszystkich problemów. Reprezentant Izby Aptekarskiej wyraził nadzieję, że problemy zgłoszone przez aptekarzy zostaną rozwiązane poprzez zmianę rozporządzenia o receptach, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia.
W opinii prezydenta przyszły proces dostosowywania kształtu tej ustawy do pojawiających się problemów powinien przebiegać na drodze dialogu.
Uchwalona przez Sejm zmiana ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej. Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Lekarze nie będą wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Uproszcza przepisy regulujące tzw. import celowy. Chodzi o natychmiastowe sprowadzenie leku w celu ratowania zdrowia lub życia pacjenta.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament