Radio Parlament
Section01

Marszałek Ewa Kopacz w Pradze

migracja
migrator migrator 22.02.2012

Dziśmarszałek Sejmu Ewa Kopacz wraz z przedstawicielami klubów parlamentarnych rozpocznie dwudniową wizytę w Pradze.

Dziś marszałek Sejmu Ewa Kopacz wraz z przedstawicielami klubów parlamentarnych rozpocznie dwudniową wizytę w Pradze. Polska delegacja spotka się m.in. z przewodniczącą Izby Poselskiej Czech Miroslavą Němcovą i z przewodniczącym Międzyparlamentarnej Grupy Polsko-Czeskiej ze strony parlamentu czeskiego. W programie wizyty są także oficjalne rozmowy z prezydentem Czech Vaclavem Klausem oraz z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Karelem Schwarzenbergiem. Polska delegacja złoży również wieniec na grobie byłego prezydenta Czech Václava Havla. Ewa Kopacz podkreśliła, że jest to jej pierwsza wizyta zagraniczna jako marszałek Sejmu. Jak zaznaczyła, ostatnia wizyta marszałka polskiego Sejmu w Pradze miała miejsce w 2005 roku. "Ożywiamy więc stosunki z Czechami na poziomie parlamentarnym" - zadeklarowała.

Wśród głównych tematów spotkania Ewy Kopacz z Miroslavą Němcovą znajdzie się m.in. pogłębienie polsko-czeskich stosunków międzyparlamentarnych na szczeblu przewodniczących, komisyjnym, grup bilateralnych oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Grupa ta jest nieformalną organizacją, która skupia państwa Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Węgry i Słowację. Nazwa tej inicjatywy pochodzi od węgierskiego miasta Wyszehrad, gdzie 15 lutego 1991 r. spotkali się prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier.

Rozmowy polskiej delegacji mają także dotyczyć przygotowania konferencji przewodniczących parlamentów UE, zaplanowanej na 19-21 kwietnia br. w Sejmie. Poruszone zostaną także kwestie kontroli parlamentarnej Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa (ang. Common Foreign and Security Policy) ma na celu koordynowanie polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa zewnętrznego państw UE. Chodzi tu m.in. o ochronę wspólnych wartości, podstawowych interesów, niezawisłości i integralności wspólnoty. Współpraca w tym zakresie ma wzmacniać pozycję Europy na arenie międzynarodowej oraz dbać o pokój i rządy prawa na całym świecie. Integralną częścią tej polityki jest Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony (ang. Common Security and Defence Policy), która obejmuje stopniowe określanie wspólnej polityki obronnej UE.

Podczas spotkań marszałek Sejmu z najważniejszymi politykami w Czechach podejmowane będą ponadto takie kwestie, jak rola parlamentów narodowych w procesie decyzyjnym i prawodawczym UE czy zacieśnienie stosunków polsko-czeskich w sferze bezpieczeństwa, gospodarki i w wymiarze euroatlantyckim. Planowane tematy rozmów to również realizacja inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, ocena tzw. paktu fiskalnego oraz reformy gospodarcze i społeczne w dobie kryzysu finansów publicznych.

W trakcie wizyty polska delegacja odwiedzi grób Václava Havla. Ostatni prezydent Czechosłowacji, a potem pierwszy prezydent Czech, legendarny przywódca opozycji, pisarz i dramaturg zmarł po długiej chorobie 18 grudnia 2011 r. w wieku 75 lat. Spoczął na Cmentarzu Vinohradzkim we wschodniej części Pragi.

Polska i Czechy utrzymują od lat kontakty międzyparlamentarne na wielu poziomach: przewodniczących lub wiceprzewodniczących, komisji branżowych (zajmujących się m.in. sprawami zagranicznymi oraz Unii Europejskiej), grup przyjaźni oraz w wymiarze regionalnym – w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Znaczenie relacji międzyparlamentarnych zostało też wzmocnione przez Traktat z Lizbony, który zwiększył rolę parlamentów narodowych w procesie stanowienia prawa Unii Europejskiej. Postanowienia traktatowe wzmacniające pozycję tych instytucji obejmują m.in. mechanizm wczesnego ostrzegania w ramach badania pomocniczości czy prawo weta w uproszczonej procedurze zmiany traktatów. Rozszerzają też możliwości wspólnych działań w ramach nowych kompetencji

Biuro Prasowe Sejmu/PAP/hw

Section02
Section03
Section04