Dziś 919.03.120 w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie o godz. 12.00 rozpocznie się dwudniowy I Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Celem kongresu jest szerzenie idei kształcenia osób starszych, promowanie wysokich standardów działania uniwersytetów, wzmocnienie współpracy z samorządami i uczelniami. To wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów, ogłoszonego przez Senat roku 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a realizuje je szerokie środowisko UTW pod patronatem pierwszej damy RP Anny Komorowskiej.
W otwarciu kongresu udział weźmie wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej. Przewodniczący senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator Mieczysław Augustyn w pierwszym panelu będzie mówił o potrzebie zmian systemowych w opiece nad osobami niesamodzielnymi i ich rodzinami.
W kongresie uczestniczyć będzie ponad 2500 delegatów, reprezentujących środowiska akademickie seniorów z całej Polski. Dzięki wsparciu finansowemu Senatu, wezmą w nim udział także Polacy zza wschodniej granicy. W programie przewidziano debaty, panele dyskusyjne i warsztaty poświęcone roli i zadaniom Uniwersytetów, wyzwaniom, jakim muszą one obecnie sprostać, możliwościom ich rozwoju.
Doceniając działalność uczelni aktywizujących osoby w starszym wieku Senat, uchwałą z 1 lutego, ustanowił rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W uchwale m.in. napisano: ” W Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, pragnąc podkreślić znaczenie edukacji dla rozwoju i wykorzystania potencjału starszego pokolenia Polaków oraz wskazać na ogromną rolę, jaką odgrywają seniorskie organizacje samopomocowe, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku.Obejmujący dziś już ponad 350 uniwersytetów i ponad 100 tysięcy członków ruch społeczny jest prawdziwym fenomenem na skalę europejską, nie mającym sobie równego pod względem bogactwa działalności i inicjatyw. Chociaż uniwersytety trzeciego wieku mają w Polsce już trzydziestopięcioletnią tradycję, to jednak dopiero od momentu odzyskania wolności przez nasz kraj przeżywają prawdziwy rozkwit. Zaświadcza to o szybko rosnących aspiracjach polskich seniorów nie tylko w dziedzinie edukacji, lecz także kultury, sportu,turystyki i rekreacji. Senat pragnie zachęcić seniorów do organizowania kolejnych uniwersytetów i włączania w ich działalność wszystkich osób starszych pragnących dotrzymywać kroku młodszym generacjom….”
/IAR/ Elzbieta Mamos/Biuro Prasowe Senatu