Ustawa o wydobyciu niektórych kopalin ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego nowego podatku, który należy do grupy danin nakładanych od wielkości urobku (wydobycia). Wprowadzany podatek w całości stanowić ma dochód budżetu państwa.
Zakres przedmiotowy opodatkowania obejmuje wydobycie dwóch rodzajów kopalin, tj. miedzi i srebra, przy czym opodatkowaniu podlegać będzie wydobyty metal, a nie rudy metalu. Podstawą opodatkowania jest ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.
Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego była inicjatywą legislacyjną sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Ich zdaniem, wzrost rezerwy do poziomu 0,4 proc. umożliwi szkołom m.in. lepsze przygotowanie się do przyjęcia sześciolatków, a także ułatwi uruchomienie kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Z rezerwy tej finansowane są też remonty szkół uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych. Do 31 grudnia 2011 r. rezerwa wynosiła 0,6 proc.
Pod koniec ubiegłego roku z projektem nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującym wysokość rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0,6 proc., wystąpili posłowie PSL. Po konsultacji projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofali go, jednocześnie zapowiedzieli złożenie nowego, z wysokością rezerwy ustaloną razem z organizacjami samorządowymi, wynoszącą właśnie 0,4 proc. subwencji.
Według MEN, gdyby w tym roku rezerwa subwencji była na poziomie 0,4 proc., to wynosiłaby 155 mln zł. Cała subwencja oświatowa wynosi w tym roku 38,7 mld zł. Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.
hw