Radio Parlament
Section01

Komisja Trójstronna zajmie się ustawą emerytalną

IAR / PAP
Henryk Walczak 13.04.2012
Ustawa zmieniająca system emerytalny 3 lutego weszła w życie
Ustawa zmieniająca system emerytalny 3 lutego weszła w życie, foto: Glow Images/East News

Podczas dzisiejszego posiedzenia prezydium Komisji Trójstronnej rząd przedstawi partnerom społecznym nowy projekt ustawy wydłużającej do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.

W posiedzeniu Komisji, które odbędzie się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów weźmie udział premier Donald Tusk i minister pracy Władysław Kosiniak–Kamysz. Tymczasem Solidarność domaga się przekazania projektu do konsultacji, co wydłużyłoby procedowanie przynajmniej o 30 dni. Przewodniczący Solidarności Piotr Duda powiedział dziennikarzom, że konsultacje są warunkiem wstrzymania przez związkowców „na jakiś czas” działań protestacyjnych. Zdaniem Dudy przedstawiony przez resort pracy projekt jest nowy i inny od tego, który poddano wcześniej konsultacjom.
Dwa tygodnie temu premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak przedstawili wspólnie założenia reformy emerytalnej. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn ma zostać podniesiony do 67 lat; 65–letni mężczyźni i 62–letnie kobiety będą mogli przejść na emeryturę częściową.
We wtorek resort pracy opublikował nową wersję projektu ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67 lat, uzupełniając go m.in. o rozwiązania pozwalające na uzyskanie wcześniejszej, częściowej emerytury. Zgodnie z dokumentem prawo do częściowej emerytury miałyby kobiety, które mają 62 lata i co najmniej 35–letni staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40–letni staż ubezpieczeniowy.
Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie nie byłoby podwyższane do kwoty najniższej emerytury, ale podlegałoby waloryzacji. Zgodnie z dokumentem po przyznaniu emerytury częściowej nadal byłyby waloryzowane kwoty składek i kapitału początkowego zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS, aż do ustalenia prawa do pełnej emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego. Podstawa obliczenia emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego byłaby natomiast pomniejszona o kwoty wypłaconej emerytury częściowej. Ministerstwo pracy wskazało, że im dłuższy będzie okres pobierania emerytury częściowej, tym niższa będzie pełna emerytura.

Obliczono, że w przypadku kobiet, które nie pracują po otrzymaniu emerytury częściowej, świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury będzie niższe o 1,7–16,4 proc., a w przypadku kobiet, które pracują po otrzymaniu emerytury częściowej o 1,6–9,6 proc. Według wyliczeń resortu w przypadku mężczyzn, którzy nie będą pracowali po otrzymaniu emerytury częściowej, świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury będzie niższe o 1,9–12 proc., a w przypadku mężczyzn, którzy będą pracować 1,2–8 proc.

Section02
Section03
Section04