W uroczystościach wzięli udział: marszałek Sejmu Ewa Kopacz, prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Władysław Bartoszewski, posłowie i senatorowie oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich. Prof. Chrzanowskiego żegnali także warszawiacy. Marszałek Sejmu I kadencji – pierwszego wybranego w całkowicie wolnych wyborach po zmianach ustrojowych 1989 r. – spoczął w grobowcu rodzinnym na warszawskich Powązkach. Ostatnią wolą zmarłego było, by uczestnicy pogrzebu nie przynosili kwiatów, ale przekazali datki na rzecz organizacji zajmujących się dożywianiem dzieci.
Odszedł nauczyciel kultury politycznej otwarty na przeciwników, choć niezłomny w wyznawanych zasadach - mówiła nad trumną prof. Chrzanowskiego Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Ewa Kopacz zaznaczyła, że prof. Chrzanowski kierował się sercem i rozumem, był też otwartym i ciepłym człowiekiem. Przed oczyma mamy lekko pochyloną sylwetkę, życzliwość spojrzenia, a w uszach mądre słowa o Polsce - charakteryzowała zmarłego Ewa Kopacz.
Marszałek dodała, że Wiesław Chrzanowski był wiele razy weryfikowany w swej wierności Polsce. Wiele razy też trafiał na trudny czas - począwszy od czasu wojennego, powstańczego, poprzez stalinowski, a skończywszy na niekiedy chaotycznej rzeczywistości budowania demokracji. Ci, którzy chcą żyć wiernie zawsze poddawani są próbom i nie mają łatwego czasu - mówiła Ewa Kopacz
Prof. Wiesław Chrzanowski był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. W latach 1948–1955 więziony przez władze komunistyczne. W czasach PRL współpracował z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. W 1980 został doradcą NSZZ Solidarność był współautorem statutu związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego był członkiem Społecznej Rady Prymasowskiej i doradcą w Sekretariacie Episkopatu Polski. Należał do Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, przekształconego później w Krajowy Komitet Obywatelski. W 1991 r. objął tekę ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W wyniku pierwszych w pełni wolnych wyborów parlamentarnych z 27 października 1991 r. został posłem z okręgu lubelskiego, a 25 listopada 1991 r. marszałkiem Sejmu. Pracę parlamentarną kontynuował w Senacie IV kadencji w latach 1997-2001. 3 maja 2005 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Miał 88 lat.
Danuta Zaczek/IAR/Kancelaria Sejmu