Radio Parlament
Section01

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Polskie Radio
Danuta Zaczek 16.05.2012
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
foto: Glow Images/East News

Celem nowelizacji jest przesunięcie terminu wejścia w życie niektórych przepisów ustawy, na realizację których samorządy nie mają pieniędzy. Zmiany poluzowują też niektóre kryteria zapisane w ustawie.

Zmiana przesuwa w czasie konieczność zatrudnienia osoby do pomocy w sprawowaniu opieki nad dziećmi lub pomocy w gospodarstwie w zastępczej rodzinie zawodowej lub niezawodowej, w której przebywa więcej niż 3 dzieci (obowiązek ten został przesunięty w czasie i wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.), wprowadzono jednak uregulowania w okresie przejściowym, tj. do 31 grudnia 2014 r., dotyczące rodzin zastępczych zawodowych, w których przebywa więcej niż 3 dzieci - starosta, na wniosek rodziny, będzie obowiązany zatrudnić osobę do pomocy w opiece nad dziećmi i pracach gospodarskich albo przyznać środki finansowe na utrzymanie lokalu, który zajmuje rodzina, może jednak udzielić obu tych form wsparcia,
W myśl ustawy wsparcie rodzin zastępczych pomocą rodziny pomocowej będzie możliwością, a nie obowiązkiem. Także objęcie opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej będzie - w okresie pierwszych trzech lat obowiązywania ustawy - zadaniem fakultatywnym powiatu. Opieką koordynatora obowiązkowo objęte zostaną tylko rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka nieposiadające dwuletniego doświadczenia (obecnie to trzy lata). Po trzech latach, w przypadku rodzin o dłuższym doświadczeniu, jeżeli rodzina złoży wniosek o przyznanie koordynatora, powiat będzie miał jedynie możliwość uwzględnienia tego wniosku. Od 2015 r., w przypadku złożenia wniosku, powiat będzie miał obowiązek przydzielenia koordynatora.
Pod opieką koordynatora znajdować się będzie mogło do 30 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka (obecnie 15).
Nowela stanowi także, że ośrodki adopcyjne wykonują swoje zadania nieodpłatnie. Przepis ten został wprowadzony na wniosek przedstawicieli tych ośrodków, którzy wskazywali na rosnącą komercjalizację usług, w szczególności szkoleń dla rodziców adopcyjnych, jakie obowiązkowo muszą mieć wszyscy kandydaci, co ograniczało dostęp do adopcji osobom mniej zamożnym.
To już druga nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Danuta Zaczek/Radio Parlament







Section02
Section03
Section04