Od dwóch tygodni cudzoziemcy, którzy posiadali obywatelstwo polskie, ale utracili je przed 1 stycznia 1999 r., mogą starać się o przywrócenie go. To nowe rozwiązanie, które wprowadziła ustawa o obywatelstwie polskim z kwietnia 2009 r. Dotychczas cudzoziemcy mogli nabyć obywatelstwo polskie m.in. poprzez nadanie przez prezydenta.
Z procedury przywrócenia obywatelstwa polskiego mogą skorzystać m.in. osoby, które na przełomie sierpnia 1962 r. a grudnia 1998 r. nabyły obce obywatelstwo oraz uzyskały zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obce, a tym samym utraciły obywatelstwo polskie.
Cudzoziemcy, którzy utracili obywatelstwo polskie po 1 stycznia 1999 r., mogli i nadal mogą występować o nadanie obywatelstwa polskiego przez prezydenta.
Cudzoziemcy, którzy w przeszłości posiadali obywatelstwo polskie, mogą starać się o jego przywrócenie, wnioskując do ministra spraw wewnętrznych. Cudzoziemcy mieszkający poza terytorium Polski składają wniosek za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego powinien zawierać m.in. dane cudzoziemca, adres zamieszkania, oświadczenie o posiadaniu w przeszłości obywatelstwa polskiego, informacje o okolicznościach jego utraty, a także życiorys.
Do wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego cudzoziemiec dołącza m.in. dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, dokumenty potwierdzające utratę obywatelstwa polskiego, a także fotografię.
Formularz wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego dostępny jest na stronie MSW