Radio Parlament
Section01

Ustawa o podatku od kopalin do Trybunału Konstytucyjnego

PAP
Henryk Walczak 16.05.2012
Ustawa o podatku od kopalin do Trybunału Konstytucyjnego
foto: Joanna Karnat. Wikimedia Commons

Klub SLD zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin - poinformował w środę wiceszef klubu Sojuszu Ryszard Zbrzyzny. SLD kwestionuje m.in. "stachanowski" - zdaniem posła Sojuszu - tryb uchwalania ustawy.

Według niego, cały proces legislacyjny ustawy przebiegał "w iście stachanowskim tempie". "19 stycznia projekt ustawy wpłynął do Sejmu, a 2 marca, a więc praktycznie po dwóch miesiącach, ustawa została uchwalona przez Sejm" - powiedział wiceszef klubu SLD.
Zbrzyzny powołał się na dwie opinie prawne, które dla Kancelarii Senatu jeszcze przed uchwaleniem ustawy sporządzili konstytucjonaliści: prof. Marek Chmaj oraz dr Ryszard Piotrowski. "W konkluzjach tychże opinii prof. Chmaj pisze, że przyjęty w ustawie 14-dniowy okres vacatio legis jest okresem zbyt krótkim i w sposób istotny naruszającym art. 2 konstytucji. Jeszcze dalej idzie dr Piotrowski, który mówi, że przewidziane w ustawie wprowadzenie podatku od wydobycia niektórych kopalin jest niezgodne z art. 20, który mówi o wolności gospodarczej i art. 22 mówiącym o ograniczeniu tej wolności" - mówił poseł SLD. Jak podkreślił, z opinii tych wynika, że już podczas procesu legislacyjnego, konstytucjonaliści "jednym chórem mówili, że ustawa, tak skonstruowana jest niezgodna z konstytucją". "Mimo tego Senat nie wniósł do niej żadnej poprawki" - zaznaczył Zbrzyzny.
Według niego, ustawa spowodowała, że spółka KGHM Polska Miedź każdego dnia nalicza podatek w wysokości "między 7 a 10 milionów złotych". Jak dowodził Zbrzyzny, w I kwartale 2012 r. firma ta odnotowała zysk netto w wysokości 1,4 mld złotych, a gdyby w wyliczeniach tych uwzględnić podatek od wydobycia kopalin, który jest naliczany od 18 kwietnia, suma zysków KGHM spadłaby do 700-800 milionów złotych.
"Z taką filozofią zarządzania polską gospodarką zgodzić się nie można" - zaznaczył Zbrzyzny. Według wiceszefa klubu Sojuszu, pod wnioskiem do TK podpisali się - oprócz posłów SLD - również prawie wszyscy posłowie Ruchu Palikota oraz jeden poseł PiS.
Zgodnie z ustawą, wielkość podatku, który wpłynie do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.
Rząd zaplanował, że w tym roku wpływy z podatku od miedzi i srebra wyniosą 1,8 mld zł, ale szacunki te przewidywały, że nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać od 1 marca 2012 r.

Section02
Section03
Section04