Zakończyło się ostatnie przed wakacjami posiedzenie Senatu. Izba przyjęła projekt nowelizacji ustawy budżetowej, odrzuciła natomiast sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Uchwalona kilka tygodni temu przez Sejm nowelizacja tegorocznego budżetu przewiduje między innymi wzrost deficytu z 18 do przeszło 27 miliardów złotych. Zakłada też, że tegoroczne wpływy podatkowe będą mniejsze od przewidywanych o 46 miliardów złotych. Oznacza to, że tegoroczne wpływy do budżetu będą niższe o 30 miliardów i mają wynieść prawie 273, a nie, jak planowano, przeszło 303 miliardów złotych. Nowelizacja trafi teraz na biurko prezydenta, który jest zobligowany do złożenia podpisu w ciągu 7 dni.
Przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Kazimierz Kleina z Platformy Obywatelskiej, uważa, że jest to dobra nowelizacja na czas kryzysu, gdyż uniemożliwia wzrost wydatków z budżetu. Senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski powiedział natomiast, że nowelizacja została przyjęta w skandalicznym stylu. Z góry było bowiem wiadomo, że PO nie zgodzi się na przyjęcie żadnej z około stu zgłoszonych poprawek.
Senat odrzucił sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2008 rok. O jego odrzucenie wnioskowała senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu, natomiast senatorowie Prawa i Sprawiedliwości wnioskowali o jego przyjęcie. Sprawozdanie Krajowej Rady czekało na rozpatrzenie przez parlament od początku kwietnia. Po wakacjach zajmie się nim Sejm, a później prezydent. Gdyby Senat, Sejm i prezydent odrzucili sprawozdanie, to Krajowa Rada zakończyłaby kadencję.
Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o prokuraturze, zakładającej rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Zgodził się na przedłużenie "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu" do roku 2011.