Radio Parlament
Section01

Sejm: obchody 20. rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego

migracja
migrator migrator 11.09.2009

Powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego było wielkim krokiem do wprowadzenia w Polsce demokracji - napisał w liście do uczestników uroczystości 20-lecia powołania pierwszego niekomunistycznego rządu, prezydent Lech Kaczyński.

Powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego było wielkim krokiem do wprowadzenia w Polsce demokracji - napisał w liście do uczestników uroczystości 20-lecia powołania pierwszego niekomunistycznego rządu, prezydent Lech Kaczyński.

"Do dziś czuję satysfakcję, że mogłem uczestniczyć w tym przełomowym przedsięwzięciu" - odczytał słowa głowy państwa szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Jak zauważa Lech Kaczyński,  początki III Rzeczypospolitej wciąż budzą żywe spory polityków i historyków. Prezydent zaznaczył jednak, że to naturalne. "Narodowa debata o wielkich wydarzeniach musi być ważna, budzić emocje i trwać długo" - napisał Lech Kaczyński.

Prezydent zaznaczył, że pomimo za wolnego - jego zdaniem - tempa zmian politycznych - rząd Mazowieckiego miał wyjątkowe znaczenie. "Oznaczał zmianę formuły przyjętej przy Okrągłym Stole i wielki krok ku pełnej demokracji" - podkreślił Lech Kaczyński. Dodał w piśmie, że "12 września 1989 roku był wielkim krokiem we właściwą stronę - ku niepodległości, demokracji, gospodarce rynkowej, NATO i Unii Europejskiej".

Prezydent jest przekonany, że "tamten rząd i jego premier Tadeusz Mazowiecki pozostaną znaczącymi symbolami wielkich i złożonych czasów, czasów wielkiego przełomu i wielkich nadziei". Lech Kaczyński nie mógł się dziś osobiście pojawić w Sejmie na uroczystościach. Przebywa obecnie na spotkaniu Grupy Wyszechradzkiej w Gdyni.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek w rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego przypomniał, że to Polska zapoczątkowała przemiany demokratyczne w krajach Europy Środkowo - Wschodniej. W Sejmie- dziś uroczystości upamiętniające 20-lecie powstania pierwszego niekomunistycznego rządu w powojennej Polsce.

Jerzy Buzek powiedział, że rola Polski w obaleniu komunizmu w Europie jest doceniana przez inne kraje, jednak powinniśmy przypominać o naszych zasługach. "Dziś Europa chyli czoła przed przemianami zapoczątkowanymi przez Solidarność, których zwieńczeniem był rząd Tadeusza Mazowieckiego" - powiedział szef Parlamentu Europejskiego. Jerzy Buzek zwrócił uwagę, że sytuacja gospodarcza Polski w 1989 roku była katastrofalna, porównywalna do tej, która panowała w kraju w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Zdaniem Buzka, rząd Mazowieckiego sprostał wyzwaniom, jakie podjął. Szef PE dodał, że  to między innymi dzięki reformom gospodarczym rządu Mazowieckiego, możemy dziś stawiać czoło kryzysowi ekonomicznemu.

Premier Donald Tusk powiedział, że utworzenie pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego było punktem zwrotnym w najnowszej historii Polski. W Sejmie trwają uroczystości, upamiętniające 20. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Obecny premier nazwał siebie jego "uczniem" i powiedział, że Tadeusz Mazowiecki ówczesnej opozycji "zawsze dawał poczucie siły, słuszności działania i przeświadczenia, że jest po właściwej stronie".

Donald Tusk zwrócił uwagę, że Tadeusz Mazowiecki jest kluczowym bohaterem najnowszej historii Polski. Przypomniał zasadę, jaka przyjęto podczas formowania pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce powojennej: "Wasz prezydent, nasz premier':.Donald Tusk powiedział, że 20. lat temu wszyscy członkowie obozu opozycyjnego uważali Tadeusza Mazowieckiego za swojego premiera. Donald Tusk dodał, że próby podważenia przez niektóre środowiska zasług Tadeusza Mazowieckiego okazały się bezskuteczne.

Tadeusz Mazowiecki powiedział w Sejmie, że wydarzenia sprzed 20 lat mogą dawać ogromną satysfakcję żyjącym współtwórcom tych zmian. W Sejmie trwają uroczystości, upamiętniające 20. rocznicę powołania jego rządu.

Bohater obchodów dodał, że jest wdzięczny tym wszystkim, którzy 20 lat temu brali udział w tych przemianach, a już nie żyją. Wymienił tu przede wszystkim Bronisława Geremka, Mikołaja Kozakiewicza, Andrzeja Stelmachowskiego i Jacka Kuronia. "Wraz z powstaniem rządu w 1989 roku wzięliśmy odpowiedzialność za Polskę, za budowę państwa prawa i demokracji, za zmianę systemu gospodarczego. Nie oceniam tego, co zrobiliśmy, bo nie do mnie to należy. Staraliśmy się dać z siebie wszystko, co można wtedy było dać z siebie" - mówił pierwszy premier niekomunistycznego rządu.

Tadeusz Mazowiecki dodał, że jubileusz jest okazją do zadania pytania, co z tamtego czasu jest ważne dziś i co będzie ważne w przyszłości. Wyjaśnił, że wiele jest takich wątków - nasza obecność w Unii Europejskiej czy pojednanie polsko-niemieckie. Podkreślił, że wkrótce musi także nadejść pojednanie polsko-rosyjskie. Jego zdaniem, ważne jest także wyrównanie poziomu gospodarczego regionów naszego kraju, tak, aby każde polskie dziecko miał równe szanse rozwoju.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego powołano 12 września 1989 roku.

 

 


 

Section02
Section03
Section04