Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, 17 września 1939 roku. Rezolucja została przyjęta przez aklamację.
W uchwale, uzgodnionej przez cztery ugrupowania parlamentarne, przypomniano, że 17 września 1939 roku wojska ZSRR bez wypowiedzenia wojny dokonały agresji na terytorium Rzeczpospolitej, naruszając jej suwerenność i łamiąc zasady prawa międzynarodowego.
Parlamentarzyści podkreślili, że na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow między ZSRR i hitlerowskimi Niemcami, dokonano IV rozbioru Polski, a nasz kraj "padł ofiarą dwóch totalitaryzmów: nazizmu i komunizmu".
Autorzy rezolucji zwracają również uwagę, że Archipelag Gułag pochłonął setki tysięcy istnień ludzkich wszystkich narodów naszego regionu, w tym wielu obywateli ZSRR. Organizacja systemu, długotrwałość i skala zjawiska nadały tym zbrodniom, w tym zbrodni katyńskiej, znamiona ludobójstwa".
Sejm potępił wszystkie próby fałszowania historii i zaapelował do ludzi dobrej woli w Rosji, by przyczynili się do ujawnienia prawdy.
Dokument odczytał marszałek Sejmu, Brobisław Komorowski.