Radio Parlament
Section01

Zmiana we władzach PiS. Pracami pokieruje kobieta

migracja
migrator migrator 06.01.2010

Przemysław Gosiewski przestaje kierować klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości – dowiedział się Portal Informacyjny Polskiego Radia.

Jak mówi Portalowi pragnący zachować anonimowość poseł PiS, sejmowym Klubem ma pokierować Grażyna Gęsicka, była minister rozwoju regionalnego w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Gosiewski prawdopodobnie pokieruje pracami Zespołu Pracy Państwowej. Zespół ten zaprezentowany przez partię w listopadzie ma przygotować PiS do przejęcia władzy w Polsce. Jak mówił Jarosław Kaczyński, gremium ma wypracować gotowe do realizacji projekty ustaw.

Jak dowiedział się Portal Informacyjny Polskiego Radia, odwołanie Przemysława Gosiewskiego ma związek z jego słabym odbiorem społecznym. Badania sondażowe miały wykazać, że nie cieszy się on popularnością wśód Polaków.

Miał odejść w 2009

O odejściu Gosiewskiego media pisały na początku 2009 roku. Jak donosiły media już wtedy władze partii chciały, by szef klubu PiS odszedł z funkcji. By zachować jedność klubu i nie urazić działaczy ugrupowania wywodzących się z Porozumienia Centrum pracami PiSu w Sejmie miał kierować prezes Jarosław Kaczyński.

Gosiewski, jak pisały media, miał nadal pełnić rolę sekretarza generalnego partii.

Do opisywanych zmian jednak nigdy nie doszło, a Gosiewski pozostał szefem klubu.

Poseł „czołg”

Przemysław Gosiewski jest posłem trzeciej kadencji. Od 2001 roku jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, prezesem Zarządu Regionu Świętokrzyskiego tej partii. Był w gronie osób zakładających Porozumienie Centrum, pełnił również funkcję sekretarza Zarządu Głównego tej partii (1991–1999). Był doradcą Ministra Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego (2000–2001).

3 listopada 2005 roku został po raz pierwszy przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS. 19 lipca 2006 roku zastąpił go Marek Kuchciński. 14 lipca 2006 roku objął funkcję szefa komitetu stałego Rady Ministrów. 8 maja 2007 został powołany na urząd wiceprezesa Rady Ministrów, zachowując jednocześnie stanowisko ministra-członka Rady Ministrów oraz przewodniczącego stałego Komitetu Rady Ministrów.

W październiku 2006 m.in. na skutek osobistych zabiegów Gosiewskiego stacja Włoszczowa Północ na Centralnej Magistrali Kolejowej została przystosowana do obsługi pociągów pasażerskich. Adaptacja polegała na wybudowaniu peronu oraz infrastruktury do obsługi podróżnych.

W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał w okręgu kieleckim najlepszy indywidualny wynik w tymże okręgu (138 405 głosów). 13 listopada tego samego roku został ponownie przewodniczącym KP PiS.

Z powodu swojej skuteczności w regionie, który reprezentuje, poseł Gosiewski nazywany jest „czołgiem”.

Minister od funduszy

Grażyna Gęsicka urodziła się 13 grudnia 1951 roku w Warszawie. W rządach Prawa i Sprawiedliwości była odpowiedzialna za prace Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Z wykształcenia jest socjologiem. W Zespole Pracy Państwowej odpowiada za sprawy związane z rozwojem  gospodarką i infrastrukturą.

Od 2001 r. do 2005 r. pełniła funkcję zastępcy prezesa w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W latach 1998-2001 piastowała stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Od 1996 r. do 1998 r. była zastępcą dyrektora generalnego w Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W latach 1995-1996 zajmowała stanowisko zastępcy kierownika Programu Phare „Inicjatywy lokalne na rzecz rozwoju społeczno ekonomicznego”.

Doświadczenie Grażyny Gęsickiej i efekty jej pracy w resorcie miały być powodem, dla którego otoczenie obecnego rządu chciało, by posłanka weszła w skład gabinetu Donalda Tuska. Jarosław Kaczyński twierdził, że "bardzo ważny polityk" ekipy rządowej "domagał się od innego bardzo ważnego polityka", żeby Grażyna Gęsicka z PiS znalazła się w rządzie Donalda Tuska. Premier doniesienia zdementował i nazwał je "rewelacjami".

ak,sż

Section02
Section03
Section04