Dziś Sejm rozpatrzy przedstawione przez Lewicę i Platformę Obywatelską projekty zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej.
Lewica chce IPN zlikwidować. Ściganiem zbrodni nazistowskich i komunistycznych ma się zajmować prokuratura a zadania związane z przechowywaniem i udostępnianiem dokumentów ma przejąć Archiwum Państwowe. Działalność edukacyjna znalazłby się w gestii Ministerstwa Kultury.
Platforma Obywatelska proponuje zastąpienie 11-osobowego kolegium IPN 9-osobową Radą Instytutu, do której zadań należałoby miedzy innymi wyznaczanie kierunków badan i działania IPN.
Członkowie Rady byliby wybierani na 6-letnią kadencję. Projekt określa procedurę wyłaniania kandydatów, których najpierw wskazywaliby przedstawiciele najważniejszych uczelni oraz PAN a następnie wybierał spośród tego grona Sejm i Senat. Pozostałych dwóch członków Rady miałby wybierać prezydent spośród kandydatów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Do odwołania i powołania prezesa IPN wystarczyłaby w myśl projektu PO zwykła większość głosów, a nie jak teraz trzy piąte głosów. Platforma chce też ułatwić dostęp do zasobów IPN - zainteresowani mogliby otrzymać dokumenty bez zamazanych tak zwanych danych wrażliwych oraz nazwisk agentów.
Rozpoczną pytaniami
Posiedzenie rozpocznie się od pytań posłów w sprawach bieżących. Posłowie PiS zapytają ministra pracy o wzrost bezrobocia wśród ludzi młodych, ministra rolnictwa o przyczyny zawyżania cen żywności przez przetwórców, pośredników i handlowców, a ministra zdrowia o podział środków na leczenie w projekcie planu finansowego NFZ.
Lewica będzie się domagać od MSWiA zapobiegania przypadkom śmierci przez zamarzniecie. Posłowie Lewicy zapytają też ministra sprawiedliwości o realizację ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
Ludowcy upomną się u ministra pracy o wynagrodzenia zwalnianych pracowników zakładu Collar Textil w Opatowie.
Posłowie PO domagają się od ministra infrastruktury wyjaśnień w sprawie nieprawidłowości w realizacji misji publicznej przez Pocztę Polska SA oraz w sprawie sytuacji najemców sprzedanych mieszkań zakładowych. Przypomną też ministrowi spraw zagranicznych o konieczności uregulowania kwestii ponoszenia przez przygraniczne szpitale kosztów leczenia obywateli Europy Wschodniej.
Na wniosek PiS Sejm wysłucha informacji w sprawie sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)