Radio Parlament
Section01

Mniejszy parlament, słabszy prezydent

migracja
migrator migrator 12.02.2010

Premier Donald Tusk wraz z innymi politykami PO ogłosi w piątek pakiet propozycji zmian w Konstytucji.

Wśród najważniejszych pomysłów jest umożliwienie Sejmowi zobowiązywania prezydenta do ratyfikowania w konkretnym terminie umów międzynarodowych. Wśród propozycji ma znaleźć się zapis dotyczący odpowiedzialności rządu za prowadzenie polityki zagranicznej oraz osłabiający weto prezydenckie, które miałoby być w Sejmie odrzucane większością bezwzględną, a nie jak teraz większością 3/5 ustawowej liczby posłów.

Premier Donald Tusk przekonywał, że zmiany w ustawie zasadniczej są niezbędne do efektywnego sprawowania władzy. Podobnego zdania jest były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, który uważa, że mamy prawo do sprawnie działającego rządu a obecna konstytucja na to nie pozwala, natomiast proponowane zmiany zmierzają w kierunku usprawnienia władzy.



Skuteczności rząd nie może - zdaniem konstytucjonalisty doktora Ryszarda Piotrowskiego - osiągać na drodze odsuwania się od demokratycznych zasad. A do tego - jego zdaniem - prowadzi choćby zapis dotyczący prezydenckiego weta, które miałoby być w Sejmie odrzucane większością bezwzględną, a nie jak teraz większością 3/5 ustawowej liczby posłów. W opinii doktora Piotrowskiego zmieniając zasady odrzucania weta nie tylko ogranicza się prezydenta ale przede wszystkim opozycję.



Z kolei konstytucjonalistę profesora Piotra Winczorka niepokoi pomysł zobowiązywania prezydenta do ratyfikacji traktatów międzynarodowych. Profesora Winczorka nurtuje pytanie czy prezydent ma obowiązek ratyfikować traktat czy ma prawo a w związku z tym może odmówić jego podpisania.



Jednym z ważniejszych planów PO jest zmniejszenia liczby parlamentarzystów. Zdaniem Jerzego Stępnia to dobry pomysł, ponieważ nie musimy mieć 100 senatorów wzorem Stanów Zjednoczonych a tak naprawdę aktywnych posłów w Sejmie jest około 100.



Niewykluczone, że politycy PO przedstawią również plany zmian w ordynacji wyborczej oraz zapisy dotyczące przygotowań do wejścia Polski do strefy euro, a także, aby prawo unijne było w Polsce implementowane za pomocą rozporządzeń z mocą ustawy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04